DNA analýza tvrdí, že 4000 rokov staré múmie sú poloviční bratia

Múmie Khnum-Nakht (vľavo) a Nakht-Ankh (vpravo) sa datujú približne do roku 1800 pred nl. DNA extrahovaná z Khnum-Nakhta, ktorý zomrel ako prvý, bola v zlom stave.

Dve egyptské múmie, ktoré odpočívali uložené vedľa seba už takmer 4000 rokov, nie sú bratia, ale skôr poloviční bratia. Tvrdia to výsledky novej štúdie, ktorá používala pokročilé sekvenovanie DNA.

Toto zistenie ukončí 111-ročné tajomstvo, ktoré trvá odvtedy, čo rýpadlá v roku 1907 exhumovali dve múmie v Deir Rifeh, dedine ležiacej 400 kilometrov južne od Káhiry. Obe múmie sú považované za vysoko postavených ľudí na základe ich luxusných pohrebných darov a elitného umiestnenia ich hrobu. Na ich rakvách bolo napísané ženské meno „Khnum-Aa“.

Khnum-Aa bola označená za matku oboch mužov, ale štúdie to až doteraz nedokázali potvrdiť. Teraz však vedci analyzovaním DNA extrahovanej zo zubov múmií potvrdili, že títo dvaja prastarí Egypťania mali tú istú matku, ale odlišných otcov.

Spoluautor výskumu Campbell Price sa vyjadril, že ide o mimoriadne vzácny, možno aj jedinečný prípad, keď bolo možné otestovať starobylé tvrdenie o materinskom vzťahu vytvorenom v hieroglyfických textoch spolu s orgánmi dotknutých osôb.

Pokrvní bratia?

Obe múmie (Nakht-Ankh a Khnum-Nakht) žili počas 12. dynastie, ktorá trvala od roku 1985 pred naším letopočtom do roku 1773 pred naším letopočtom. Aj keď bol Nakht-Ankh starší najmenej o 20 rokov, Khnum-Nakht zomrel ako prvý vo veku približne 40 rokov, a to asi šesť mesiacov pred svojim bratom, podľa dátumov napísaných na ich obväzoch.

Ďalšie analýzy odhalili, že otcovia mužov sa v nápisoch síce menovite nespomínali, ale boli označovaní za miestnych vládcov. Na potvrdenie skutočnosti, či boli múmie naozaj bratmi, sa vedci pokúšali použiť rôzne techniky.

Napríklad Margaret Murray a jej kolegovia, ktorí študovali múmiu pri jej privezení na Manchesterskú univerzitu v roku 1908 dospeli k záveru, že podľa anatómie lebiek a tiel nešlo o súrodencov. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia skúmanie pigmentácie kože múmií viedlo vedcov k rovnakému záveru. Predchádzajúce analýzy boli teda nepresvedčivé alebo dokonca rozporuplné. Až teraz sa technológia vyvinula dostatočne na to, aby umožnila vyniesť konečný verdikt.  

Analýza DNA

Výskumníci extrahovali DNA z dvoch stoličiek z každej múmie. Avšak kvalita DNA u Khnum-Nakhta bola taká slabá, že výskumníci u neho museli tretiu stoličku. Khnum-Nakht zomrel pravdepodobne nečakane, pretože jeho múmia nebola vypitvaná, čo znamená, že orgány neboli odstránené, a jeho múmia bola v horšom stave ako Nakht-Ankh.

Potom výskumníci analyzovali mitochondriálnu DNA (genetický materiál odovzdaný od matky) a Y chromozomálnu DNA (genetický materiál odovzdaný od otca).

Tieto dve múmie mali rovnaké mitochondriálne profily, takže je isté, že sú v materskej súvislosti. Pre chromozóm Y boli výsledky menej úplné kvôli tomu, že chromozóm Y existuje iba v jednej kópii v bunke, zatiaľ čo mitochondriálna DNA existuje vo viacerých kópiách. Avšak aj výsledky Y chromozómu naznačujú, že obaja muži mali pravdepodobne rôznych otcov.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61448-mummies-are-half-brothers.html

Obrázok: ofthebox.org/wp-content/uploads/2018/01/DNA-test-on-brother-

mummies-reveal-that-they-had-different-fathers-Indialivetoday.gif

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.