DNA tohto človeka je najstaršia v Severnej Amerike

Americký Indián z Montany je pravdepodobne nositeľom najstaršej DNA pochádzajúcej z Ameriky.

Darrell „Dusty“ Crawford sa po tom, čo si nechal otestovať svoju DNA dozvedel, že jeho predkovia žili v Amerike asi už pred 17 000 rokmi. Táto správa bola uverejnená v novinách Great Falls Tribune v Montane.  

Spoločnosť Cellular Research Institute (CRI) Genetics vystopovala predkov Crawforda až o 55 generácií dozadu s 99 % presnosťou, čo je veľmi zriedkavý výkon vzhľadom na to, ako veľmi dokážu byť rodokmene rozkošatené.  

Test tiež odhalil pôvod jeho predkov, ktorí podľa jeho DNA pochádzajú z tichomorských ostrovov. Podľa predbežnej analýzy sa následne vydali na juhoamerické pobrežie, odkiaľ migrovali ďalej na sever.

Okrem tejto analýzy sa CRI Genetics zaoberali aj Crawfordovou mitochondriálnou DNA (mtDNA), teda genetickým materiálom, ktorý sa prenáša matkami. Analýza ukázala, že Crawford je súčasťou skupiny mtDNA haplotypu B2, ktorá vznikla v Arizone asi pred 17000 rokmi.

Táto skupina je jednou zo štyroch hlavných skupín Američanov v Severnej Amerike. Tieto skupiny sú spätne sledované k štyrom predkom: Ai, Ina, Chie a Sachi. Crawford je pravdepodobne potomkom Iny.

CRI Genetics uvádza, že v súčasnosti sa táto indiánska línia nachádza len v Amerike, so silným frekvenčným vrcholom na východnom pobreží Severnej Ameriky.

Celkovo sa až 83% Crawfordovej DNA zhoduje s DNA pôvodných Američanov. Zvyšok DNA preukazuje jej rozmanité dedičstvo, ktorého korene sú asi z 10 % európske, z asi 5 % východoázijské, zvyšné približne 2 % pochádzajú z Južnej Ázie a menej ako 1 % z Afriky.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65437-oldest-dna-north-america.html

Obrázok: beinghumanfestival.org/wp-content/uploads/2018/09/University-of-Manchester-use-for-all-DNA-Events-resized.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.