Dnes hodnotíme dokumentárny film Buchenwald: Mýtus a realita

Občas sa stáva, že sa dokumentaristi rozhodnú pozrieť na málo známe historické skutočnosti. Na niečo podobné sa podujal režisér a scenárista André Meier, ktorý v roku 2015 natočil film Buchenwald – Heldenmythos und Lagerwirklichkeit, známy pod českým názvom Buchenwald: Mýtus a realita.

Buchenwald patril medzi najznámejšie koncentračné tábory nacistického Nemecka. Vznikol v roku 1937, blízko mesta Weimar. Väznení tu boli hlavne politickí odporcovia režimu, ale aj Židia. Mučení boli najmä prostredníctvom ťažkej práce. Tábor bol oslobodený 11. apríla 1945 americkou armádou. (zdroj: wikipedia.org)

Film rozoberá zaujímavú časť histórie tábora, a to tzv. antifašistické hnutie zložené hlavne z komunistických väzňov, ale aj zo sociálnych demokratov a iných. Tí dosiahli významné posty v rámci väzenskej hierarchie a snažili sa v rámci možnosti pomáhať iným, hlavne deťom. O ich tradíciu sa opierala existencia komunistickej NDR. Dovolím si tvrdiť, že názov je trochu zavádzajúci – autori v podstate nevyvracajú žiaden historický mýtus, iba informujú o spomínanom táborovom hnutí.

Inač tam nechýba nič, čo by mal mať dobrý dokumentárny film, a teda zaujímavé zábery, informácie (začiatky hnutia, priebeh, koniec táboru)…

Ak máte radi obdobie druhej svetovej vojny, tento dokument vás určite zaujme.     

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: c1.staticflickr.com/9/8491/8301969819_11ceb8a45c.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.