Dobová kriminálka Havran

Edgar Allan Poe je meno, ktoré zrejme netreba nikomu bližšie predstavovať. Velikán literatúry, ktorého príbehy, bez ohľadu na svoj vek, dokážu stále vydesiť, udržať v napätí a konieckoncov aj prekvapiť dôvtipom ukrytým v nich. A tak bolo len otázkou času, kedy sa objavia vo filme. Písal sa rok 2012, keď v americko-španielsko-maďarskej produkcii vznikol film nesúci meno azda najznámejšieho Poeovho diela, a teda Havran.

Knihy ako návod na vraždy?

Hlavnou postavou je samotný Edgar Allan Poe, ktorý okrem toho, že píše skvelé diela, bojuje aj so svojimi démonmi, hlavne s alkoholom. A pribudne mu ďalší problém, keď niekto začne vraždiť podľa jeho kníh. Môžeme sa tak stretnúť s Jamou a kyvadlom, Vraždami na ulici Morgue a podobne. V momente sa rozbieha vyšetrovanie, pričom jedným z podozrivých je aj samotný Edgar. Vraždy však pokračujú aj po jeho zatknutí a začína byť jasné, že za týmto besnením musí byť niekto iný. Avšak, pre Edgara sa celá záležitosť stane ešte viac osobnou, keď šialený vrah unesie jeho snúbenicu. Všetci tak musia pristúpiť na krutú a nebezpečnú hru, ktorú s nimi tento nebezpečný muž rozohral.

Dobová kriminálka

Edgar Allan Poe vo svojich knihách kombinuje kriminálne zápletky s mysterióznymi až hororovými prvkami. Ak však nepatríte k milovníkom temnejších filmových žánrov, mám pre vás dobrú správu. V žiadnom prípade sa nejedná o horor. Mysterióznych prvkov ale napočítate veľké množstvo. Najlepšie vystihnutie filmu dobová kriminálka. A skutočne, dej sa odohráva v dobe, kedy reálne žil tento spisovateľ, konkrétne v prvej polovici 19. storočia. To sa prejaví aj na vyšetrovacom postupe polície, ktorý si trúfam ohodnotiť ako veľmi autenticky. Rovnako snahe tvorcov vytvoriť čo najvernejšie historickú atmosféru nemožno nič vytknúť, a teda kostýmy, výprava či zachytenie dobového zmýšľania ľudí hodnotím na jednotku. Čo sa týka filmovej stránky, hlavnej úlohy, a teda samotného Edgara, sa zhostil známy herec John Cusack. Rolu hlavného vyšetrovateľa si zahral Luke Evans. Postavu vraha stvárnil… Nuž, to už sa budete musieť dozvedieť sami. Čo sa týka vyššie menovaných hercov, tak obaja podávajú výborné výkony a dokazujú, že hoci nepatria medzi top platených hercov, svoje nepochybne kvality majú.

Ako som už napísal vyššie, film by som odporučil všetkým milovníkom dobových krimi príbehov s temnou atmosférou. Vystihnutie doby sa podarilo na výbornú. V konečnom dôsledku máme možnosť bližšie spoznať tvorbu samotného Edgara. A možno aj jeho život. 


_______________

Film odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMTQxMDA4MDUyMl5BMl5BanBn

XkFtZTcwOTQ1MjE0Nw@@._V1_CR0,60,640,360_AL_UX477_CR0,0,477,268_AL_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.