Dobrodružná dráma Chartúm

Mnohí, zrejme, nebudete so mnou súhlasiť, ale filmy z Veľkej Británie sa radia k tým najlepším. Bez ohľadu na to, či sa jedná o nové kasové trháky, alebo staršie poctivé historické veľkofilmy. Takým je aj dielo pochádzajúce zo 60. rokov, a teda Chartúm (1966).

Neodkladný boj…

Sudán, 80. roky 19. storočia. Roky, ktoré práve neprajú mieru v severnej Afrike, nakoľko sa fanatický vodca Sudánčanov, Muhammad Ahmad, rozhodol okrem svojej rodnej krajiny dobyť aj ďalšie moslimské územia, a vytvoriť tak obrovskú ríšu. S tým však nemôže súhlasiť Veľká Británia, ktorá v snahe udržať svoje koloniálne panstvo pošle do afrického regiónu Gordona jedného z najlepších generálov. Ten sa najprv snaží o mierové riešenie situácie, avšak bezvýsledne. Aby sa aspoň načas vyhol veľkej bitke, odkloní koryto Nílu, čím vytvorí okolo svojho hlavného sídla, mesta Chartúm, vodnú ochranu, ktorá agresorom zabráni v útoku. Všetkým je ale jasné, že sa nejedná o trvalé riešenie, iba o oddialenie nevyhnutného stretu dvoch armád.

Poctivá filmárčina

Ako v prípade iných britských historických filmov, aj v prípade Chartúmu sú na mieste vysoké očakávania. A tie sa tvorcom podarilo splniť do poslednej bodky. Výborné spracovanie, ktoré nás prenesie do Sudánu v daných časoch. Všetci tvorcovia odviedli svoju prácu na jednotku, obzvlášť režisér Basil Dearden, ktorý sa popasoval s množstvom epických a výpravných scén s prehľadom Angličana. Už úvodná scéna, boj medzi Ahmadovými vojakmi a sudánskou armádou, nás pripraví na veľkolepé predstavenie. A to sa jedná iba o malú ochutnávku na úvod, to najlepšie ešte len príde. Tvorcom sa viac než dobre podarilo zachytiť danú dobu, krajinu a zmýšľanie ľudí. Pekné zobrazenie rozdielov medzi africkými domorodcami a Britmi z „civilizovaného sveta“ určite zaujme. 

______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: es.web.img3.acsta.net/c_300_300/pictures/16/06/24/12/53/076029.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.