Dobytie Havaja (druhá časť)

Na prvý pohľad očarujúci Havaj bol kedysi domovom monarchie a do jeho histórie zásadne zasiahli misionári. Priniesli so sebou kresťanstvo, gramotnosť aj vlastný pohľad na svet, ktorý sa nie vždy zhodoval s tým havajským. Necha sa páči, druhá časť článku o dobytí Havaja je tu pre vás.

kráľovná Kaahumanu

Druhý havajský kráľ a moc kráľovnej

Prísne pravidlá tvorili základ života pôvodných obyvateľov až do roku 1819, kedy kráľ Kamehameha náhle ochorel. Počas jeho choroby sa o neho starala najobľúbenejšia z jeho 20 žien, Kaahumanu (1768-1832), ktorá bola nielen krásna, ale aj skúsená v politike a príbuznou mocných havajských bojovníkov. Kamehameha ju určil za prvého radcu nového kráľa, ktorým sa mal podľa britskej tradície stať jeho syn Liholiho (1797-1824).

Kamehameha napokon zomiera dňa 8. mája 1819 a hoci ho nasleduje jeho syn, ktorý prijal meno Kamehameha II., skutočnú moc mala v rukách Kaahumanu. Tá čoskoro radikálne zakročila proti havajským tradíciám a zrušila zákaz toho, aby muži a ženy jedli spoločne. Zakázala ničiť náboženské chrámy a páliť obrazy s náboženskou tematikou. Proti tomu rebeloval bratranec nového kráľa, Keaoua Kekuaokalani so svojou manželkou Manono a blízkymi prívržencami. Kráľovi bojovníci vyzbrojení strelnými zbraňami Európanov rebelov bez problémov porazili v boji pri Kuamoʻo v decembri 1819.

Príchod kresťanských misionárov

V tom istom roku sa z Bostonu vydala na Havaj loď plná misionárov, ktorí mali v pláne konvertovať obyvateľov ostrovov na kresťanstvo. Misionári pritom nevedeli o smrti Kamehameha, ba ani o tom, k čomu na Havaji dochádzalo počas ich cesty po mori. Nemali byť ako informovaní ani o tom, že bol zavrhnutý systém kapu a že obrancovia starého systému boli porazení.

O vyslaní misie bolo rozhodnuté potom, čo mladý Havajčan Henry Opukahaia (1792-1818) predniesol reč na univerzite v Yale. Počas procesu zjednocovania ostrovov, pri ktorých padol jeho brat, sa Henry dostal do USA, kde ho adoptovala kresťanská rodina a neskôr ho cirkev použila ako inšpiráciu pre svoje misionárske úsilie. Mal s misionármi cestovať späť na Havaj, zomrel však skôr než loď vyplávala.

Po príchode k ostrovom (koncom marca 1820) boli misionári informovaní o smrti kráľa aj zrušení starej viery. Boli presvedčení, že Boh pre nich zavrhol kapu, aby tak mohli efektívnejšie šíriť kresťanstvo. Kráľovná Kaahumanu vedela, že odmietnuté staré náboženstvo a kapu muselo byť nahradené niečím iným, a tak jej kresťanstvo prišlo náramne vhod. Išlo o novú vieru, ktorá by aj naďalej zachovala jej moc a nespochybnila by jej pozíciu.

Misionárske úsilie a tretí havajský kráľ

Misionári z Nového Anglicka tak na Havaji budujú prvý kostol, pôvodní obyvatelia sú však voči nim spočiatku veľmi podozrievaví. Až potom, čo na kresťanstvo konvertovali ich náčelníci, tiež začali prijímať novú vieru. V roku 1824 kráľ Kamehameha II. zomiera na následky osýpok, ktorými sa nakazil počas svojej cesty do Veľkej Británie. Trón formálne pripadá jeho mladšiemu bratovi, vtedy len 10-ročnému Kauikeaouli (1814-1854), ktorý tak získava titul Kamehameha III.

Fakticky ale pri moci naďalej zostáva Kaahumanu, ktorá konvertovala na kresťanstvo a v roku 1825 ju postihla vážna choroba. Vtedy sa stala ešte zanietenejšou kresťankou a hoci vyzeralo, že umiera, napokon sa priam zázrakom uzdravila. To u nej viedlo k presvedčeniu, že nová viera má rovnaké liečivé účinky ako tá stará. U väčšiny Havajčanov sa stále nevyvinula imunita voči chorobám, ktoré cudzinci na ostrovy priniesli a predpokladá sa, že od príchodu kapitána Cooka padlo za obeť týmto chorobám približne 80 % pôvodných obyvateľov Havaja. Vinu za vysokú úmrtnosť pripisovali misionári starým havajským tradíciám a tvrdili, že situácia sa zlepší, keď domorodci príjmu kresťanstvo. 

Vítaná gramotnosť a zakázané tradície

Havajčania spočiatku začali chodiť do kostolov, lebo im tak bolo povedané, napokon však zostali z vlastnej vôle. Misionári v spolupráci s miestnymi ľuďmi vytvorili písaný havajský jazyk, ktorého hovorenú podobu štandardizovali do písanej formy. V roku 1831 už väčšina Havajčanov vedela písať a čítať, vďaka čomu sa Havaj vyznačoval väčšou gramotnosťou než mnohé iné krajiny tej doby.

Kráľovná Kaahumanu zaviedla zákony vychádzajúce z Desatora a mnohé aspekty tradičného havajského života boli zakázané. Misionári boli presvedčení, že aby sa Havajčania stali civilizovaným národom, nebude ich konvertovanie na kresťanstvo postačovať a havajská spoločnosť musí podstúpiť aj ďalšie zmeny. Z ich pohľadu išlo o logický krok, nakoľko havajské rituály, spev a tanec hula rozprával o bohoch, ktorí pre misionárov neexistovali.

Tanec hula nebolo ďalej možné vyučovať podobne ako pradávne liečiteľské postupy. Namiesto toho havajské deti študovali v misionárskych školách vychádzajúcich zo západných princípov. Žiaci však čoskoro začali využívať svoju nadobudnutú gramotnosť pre zachovanie havajskej histórie. Rozprávali sa so staršími Havajčanmi, ktorí si stále pamätali pôvodnú kultúry a zapisovali niekdajší triedny systém spoločnosti, dejiny vládnucich rodín aj príbehy obyčajných ľudí.

Množstvo cudzincov na Havaji narastá

V roku 1832 už Havaj prakticky denne navštevovali cudzinci, ktorí sa postupne začali na jednotlivých ostrovoch usádzať. V júli zomiera kráľovná Kaahumanu a kráľ Kamehameha III. tak začína vládnuť sám. Zanechala po sebe Havaj už ako kresťanský národ, ktorého ďalšiu budúcnosť mali ovplyvňovať tí, čo vieru na ostrovy priniesli.

V nasledujúcich rokoch sa havajská ekonomika rýchlo rozvíjala vďaka obchodu s cukrom, ananásom a ďalšími produktami. Hlavné mesto Honolulu už nevyzeralo ako domorodá osada, ale nadobúdalo podobu typicky amerického alebo britského mesta. Čím viac cudzincov sa na ostrovoch usádzalo, tým väčší nátlak vykonávali voči monarchii. Francúzi napríklad v roku 1839 havajského kráľa presvedčili, aby znížil na minimum dane uvaľované na víno a brandy dovážané z Francúzska.

Na podnet cudzincov nechal kráľ Kamehameha III. vytvoriť v roku 1840 aj prvú písanú ústavu Havaja. Jeho dôležitosť pripisovali misionári tomu, že krajina s ústavou a systémom zákonov je zahraničnými mocnosťami rešpektovaná a nebudú voči nej viesť intervenciu.

Napriek tomu do havajskej suverenity zasahovali Briti a čoskoro aj Američania, ktorých lode v roku 1845 už zapĺňali havajský prístav Pearl Harbor. Americké námorníctvo si uvedomilo, že prístav je vďaka svojej strategickej polohe ideálnou základňou pre americké námorné sily. Američania preto vyslali do Pearl Harbor vedeckú a vojenskú expedíciu, ktorá mala o prístave priniesť viac informácií.

Viac práv pre cudzincov než Havajčanov

Vláda Kamehameha III. pozostávala prevažne zo zahraničných ministrov, predovšetkým Američanov, z ktorých mnohí boli zároveň aj misionári. Havajčanom sa nepozdával rastúci vplyv cudzincov na ostrovoch a zaslali kráľovi početné protestné petície, ktoré podpísali tisíce pôvodných obyvateľov. V týchto petíciách žiadali, aby cudzincom kráľ nedával priveľkú politickú moc, ani aby im nepredával pozemky.

Stal sa však presný opak. Od roku 1845 sa cudzinci už mohli stávať havajskými občanmi a kráľ od nich prijímal prísahu vernosti. Hneď ako sa z cudzincov stali po právnej stránke Havajčania, chceli mať rovnaké práva, na aké by mali nárok vo svojich rodných krajinách, hlavne v otázke práva na vlastníctvo pozemkov. Na Havaji pritom dovtedy pôda patrila doslova všetkým, jej súkromné vlastníctvo prakticky neexistovalo.

V roku 1848 bol však prijatý zákon, ktorým sa havajská pôda rozdelila a jej väčšina pripadla kráľovi, guvernérom a miestnym vládcom. Len minimum pozemkov zostalo v rukách bežných obyvateľov, pričom vďaka zákonu naturalizovaní cudzinci mohli aj skupovať cenu, a to často za minimálne sumy. Po roku 1850 sa tak väčšina Havajčanov ocitla bez pozemkov, čo pre nich muselo byť devastujúce, keďže verili v hlboké spirituálne prepojenie s pôdou. Kamehameha III. si postupom času uvedomuje, čo vlastnému ľudu spravil, podlomuje mu to zdravie a zomiera v roku 1854 len vo veku 41 rokov.

Prvú časť seriálu Dobytie Havaja nájdete TU

______________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Conquest of Hawaii

Obrázok: i.pinimg.com/originals/35/7b/83/357b83487d4334cf99cd3c5236da28b2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.