Dobytie Havaja (prvá časť)

kapitán James Cook

Prijmite pozvanie na nádherné Havajské ostrovy a prečítajte si o usadení prvých Havajčanov, príchode kapitána Cooka a zjednotení Havaja. Nenechajte si ujsť ani pokračovanie v druhej a tretej časti článku.

Prví obyvatelia Havaja

Pod vplyvom sopečnej aktivity sa Havajské ostrovy z Tichého oceánu vynorili pred približne piatimi miliónmi rokov. Nie je presne jasné, kedy začali na ostrovy prichádzať prví osadníci. Podľa niektorých názorov k tomu došlo v roku 124, podľa ďalších okolo roku 300 a iní tvrdia, že udalosť sa uskutočnila ešte o pár storočí neskôr. V každom prípade však osadníci prichádzali z ostrovov v južnej Polynézii v jednoduchých člnoch vytvorených pomocou kamenných nástrojov.

Boli osadníkmi aj objaviteľmi zároveň, keďže na Havaji našli doslovný raj, kde neboli jedovaté hady, predátorské zvieratá ani moskyty. Keďže ostrovy boli z geologického hľadiska ešte mladé, neobkolesovala ich v podstate žiadna fauna ani flóra, ktorá by poskytla pôde karbohydráty a proteíny potrebné pre jej kultiváciu. Polynézania preto museli priniesť na Havaj takmer všetko so sebou, vrátane plodín, ktoré na ostrovoch rastú dodnes, hoci nie sú pôvodné, ako napríklad kokosy, banány alebo sladké zemiaky.

Spoločnosť prvých Havajčanov mala vlastnú kultúru aj náboženstvo. Delila sa na bežných obyvateľov a vládnuce rodiny, ktoré medzi sebou rovnocenne ostrov zdieľali. Tento systém im fungoval po niekoľko storočí, kedy na Havaji neexistovali konflikty. Obyvatelia žili v mieri a dokonalej izolácii od vonkajšieho sveta. Až okolo roku 1200 začínajú prichádzať noví osadníci pod vedením tahitského duchovného menom Pā’ao, ktorý na ostrovy priniesol nové náboženské myšlienky a princípy.

Zaviedol segregačnejší spoločenský systém, v ktorom si už jednotlivé vládnuce rodiny neboli rovnocenné a vytvoril ideu spirituálnej sily mana, ktorá sa v človeku hromadila vďaka jeho sile, odvahe a zásluhám. Znamenala životnú silu pre všetkých, v niektorých osobách mala byť silnejšia ako pri iných a čim viac sily bojovník získal, tým mal mať väčšiu moc. To prinieslo na Havajské ostrovy konflikty, ktoré boli riešené silou a vodcovia vládnucich rodín medzi sebou zápasili o získanie väčšieho vplyvu a územia.

Kapitán Cook na Havaji

Ostrovy boli rozdelené na medzi sebou bojujúce frakcie aj v 18. storočí, kedy ich navštívili prví Európania. Za objaviteľa ostrovov je považovaný britský kapitán James Cook (1728-1779), ktorý už predtým skúmal Austráliu, Nový Zéland a južnú Polynéziu, čím zapĺňal biele miesta na mape. Bol poverený objavom prechodu, ktorý mal spájať severné oblasti Tichého oceána s Atlantickým.

V rámci plavby Cook a posádka jeho dvoch lodí – Resolution (odhodlanie) a Discovery (objavenie) – prichádzajú v januári 1778 k Havaju, konkrétne k ostrovu Kauai. Prekvapení obyvatelia ostrova privítali cudzincov množstvom jedla a Cook, ktorý vedel, že nemali imunitu voči bežným populačným chorobám, nechal na pobrežie prísť len svojich najdôveryhodnejších mužov, napriek tomu sa ale postupne medzi nimi začali choroby šíriť.

Cook dal Havaju meno Sandwichove ostrovy na počesť vtedajšieho veliteľa admirality. Jeho misiou však nebolo kolonizovať, ale objavovať, preto pár dní neskôr po príchode na Kauai pokračuje v ceste na sever. Takmer rok strávil neúspešným hľadaním severozápadného priechodu do Atlantického oceánu, až ho vody plné ľadových krýh a potreba doplnenia zásob priviedla späť na Havaj. Dňa 17. januára 1779 tak prichádza do zálivu Kealakekua, kde ho Havajčania tiež úctivo vítali a pohostili aj s jeho posádkou.

Vyhrotená situácia vedúca ku kapitánovej smrti

Havajčania nepoznali písaný jazyk. Príbehy a históriu svojej kultúry však rozprávali prostredníctvom spevu a tanca. Udivenému Cookovi tak predviedli epické mýty o havajských bohoch a bohyniach, bojovníkoch a múdrosti nazbieranej za celé stáročia. O tom všetkom Cook písal vo svojich poznámkach, zároveň si ale aj zhrozene uvedomoval, že medzi pôvodnými obyvateľmi sa už začali šíriť choroby.

Začiatkom februára 1779 pokračuje Cook vo svojej výprave, čoskoro ho však zasiahla silná búrka, a tak bol opäť nútený stiahnuť sa na Havaj. Tentokrát sa však už s vrelým privítaním nestretol, nakoľko niektorým Havajčanom sa už prítomnosť cudzincov na ostrovoch zdala pridlhá a začali námorníkom kradnúť z lodí viaceré predmety, vrátane záchranných člnov. Tie chcel Cook získať späť a rozhodol sa k tomu použiť taktiku, ktorá mu už v podobnej krízovej situácii pomohla na Tahiti.

Tam sa naučil, že po zajatí náčelníka sú domorodci ochotní urobiť čokoľvek, a preto dňa 14. februára 1779 zajal náčelníka na ostrove, kde došlo ku krádeži. Zrejme ho nemal v úmysle zraniť, chcel len Havajčanov vydesiť natoľko, aby vrátili ukradnuté veci výmenou za zajatého náčelníka. Tí sa však po zajatí najvyššej hlavy kmeňa vzbúrili a začali Cooka spolu s jeho mužmi atakovať nožmi, ktoré Briti na ostrovy priniesli. Zdesení námorníci utekali späť na loď, nasledovaní zraneným kapitánom, ktorý napokon zomrel na pláži.

Cudzinci mieria na Havaj

Misia Jamesa Cooka priniesla na Havaj dovtedy neznáme znalosti o zbraniach a vojenských taktikách, ktoré čoskoro využil vo svoj prospech Havajčan Kamehameha (1735-1819), o ktorého živote sa rozprávajú legendy. Bol považovaný za mocného, inteligentného a mal myslenie vodcu. Bol jedným z prvých Havajčanov, ktorý vstúpil na Cookovu loď a zaujímal sa o britské zbrane, pričom si uvedomoval, že kto ich bude vlastniť, bude voči ostatným vo výhode.

Bolo mu zrejme jasné aj to, že ak k ostrovom priplával Cook, čoskoro ho budú nasledovať aj ďalší cudzinci, na príchod ktorých sa Havaj mal pripraviť. Ostrovy medzi sebou naďalej viedli neustále konflikty, vďaka európskym stratégiám, ktoré prebral, však Kamehameha dostal v roku 1782 pod svojou kontrolu hlavný ostrov Hawaii. Začal obchodovať s cudzincami a získaval od nich zbrane výmenou za prístup do havajských lesov, kde ťažili sandalové drevo predávané neskôr v Ázii pre výrobu parfémov.

Prvých Britov čoskoro nasledovali Američania, prichádzajúci v roku 1790 na lodiach Fair AmericanEleanora. Potom ako Havajčania usmrtili námorníka jednej z lodí, jej kapitán Simon Metcalfe (1741-1791) povedal domorodcom, aby prišli k lodiam na člnoch, ktoré niesli ženy aj deti. Následne na nich jeho muži na jeho príkaz spustili paľbu a udalosť tak vošla do dejín ako Masaker pri Olowalu.

Ten popísal Brit cestujúci na lodi menom John Young (1742-1835). Havajčania čoskoro prebrali kontrolu nad loďou Fair American, ktorej celú posádku zmasakrovali s výnimkou Brita Isaaca Davisa (1758-1810). Kamehameha ušetril život oboch mužov a spravil z nich svojich najbližších poradcov v politických a vojenských záležitostiach. Zaučili vládcu do západných vojenských taktík. Pomohli mu dosiahnuť dohody a získať zbrane od prichádzajúcich lodí cudzincov.

Zohrali tak kľúčovú úlohu v procese zjednocovania ostrovov, zatiaľčo Kamehameha sa inšpiroval Európou vo viacerých ohľadoch, vrátane spôsobu oblečenia. Predstavoval si Havaj ako súčasť Britského impéria a budoval námorníctvo, v ktorom sa britský spôsob výstavby lodí miešal s havajskými znalosťami.

Zjednotenie Havaja do kráľovstva

Čoskoro bol Kamehameha označovaný za Napoleona Tichého oceánu a v roku 1794 si s pomocou britských a amerických zbraní, lodí a zahraničných poradcov začína podrobovať ďalšie ostrovy súostrovia. Najprv preberá moc nad Maui a pridruženými ostrovmi Molokai, Lanai a Kahoolawe. V roku 1795 získava pod svoju kontrolu tretí najväčší ostrov Oahu, kde bolo počas stretu usmrtených mnoho ľudí a predpokladá sa, že išlo o boj s najväčším množstvom obetí v havajskej histórii.

Mimo vplyvu Kamehameha sa nachádzal už iba ostrov Kauai a jeho sesterský ostrov Niihau. Jeho prvý pokus o dobytie však prerušila búrka a druhý choroby šíriace sa medzi jeho bojovníkmi. Po týchto neúspechoch sa Kamehameha rozhodol využiť diplomaciu a ponúkol náčelníkovi ostrova Kauai dohodu. Mal prejsť dobrovoľne pod jeho vládu, aby tak mohol vytvoriť zjednotený havajský národ a za odmenu si mohol zachovať kontrolu nad svojim ostrovom.

Náčelník návrh prijal a v roku 1810 tak vzniká jednotný havajský národ a jednotlivé ostrovy sú zjednotené pod osobou havajského kráľa. Prvým vládcom novo založeného Havajského kráľovstva sa samozrejme stal Kamehameha ako Kamehameha I. Kráľ okamžite ponúkol návrh mieru, keďže bolo potrebné zahojiť staré rany, prebudovať spoločnosť a preukázať o Havajčanov úprimný záujem.

Nechal vytvoriť havajskú vlajku, v ktorej spojil prvky britskej, americkej a francúzskej vlajky, čím dal týmto mocnostiam symbolicky najavo svoju náklonnosť a zároveň od nich následne požadoval uznanie nezávislosti. Hoci Kamehameha prijal mnohé západné spôsoby, súčasne sa naďalej pridržiaval tradičnej havajskej kultúry. Rešpektoval princíp kapu, ktorý zakazoval bežným ľuďom, aby sa dotýkali kráľovho oblečenia alebo osobných predmetov. Systém rozhodoval  o tom, kedy a čo sa mohlo kultivovať, ako možno jesť a ako je potrebné uctievať bohov. Kapu znamenalo, že niečo je posvätné, a tak naň nemajú nárok všetci. V rámci kapu je známy aj zákaz toho, aby muži a ženy jedli spoločne. Pokiaľ boli pri tom pristihnutí, boli potrestaní smrťou.

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Conquest of Hawaii

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/

Captainjamescookportrait.jpg/800px-Captainjamescookportrait.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.