Dôkazy o Ayahuasce a iných halucinogénoch sa našli v predkolumbovskej taštičke

Artefakty z rituálnej taštičky zahŕňajú aj puzdro z troch líščích ňufákov zošitých dokopy (v popredí obrázka) a farebnú textilnú čelenku (v pozadí).

1000 rokov staré vrecúško plné psychoaktívnych drog objavené v Bolívii naznačuje, že v predkolumbovskej spoločnosti pri rituáloch používali kombinácie niekoľkých druhov halucinogénov.

V koženej kapsičke vedci našli zväzok sušených stoniek rastlín a rituálnych predmetov, ktoré pravdepodobne patrili šamanovi, vrátane ozdobených tabličiek a iných nástrojov na prípravu a inhaláciu psychoaktívnych drog.

Rádiokarbónové datovanie naznačuje, že vrecko a jeho obsah sa datujú medzi roky 905 a 1170. Chemická analýza odhalila stopy zlúčenín nachádzajúcich sa v ayahuasce, halucinogénnom odvare vyrobenom z rastlín z povodia Amazonky a taktiež dôkaz niekoľkých ďalších psychotropných látok. Z výsledkov tejto štúdie vyplýva, že drogy s rôznymi účinkami boli počas niektorých rituálov navzájom kombinované.

Pôvodné druhy rastlín s psychedelickými vlastnosťami sa používajú v komunitách po celej Južnej Amerike už tisíce rokov. Spoluautor štúdie José Capriles, odborný asistent antropológie na Pensylvánskej štátnej univerzite vysvetľuje, že užívateľom pomáhali nadviazať spojenie s predkami a s nadprirodzenými silami, ktoré boli často stelesnené zvieratami ako sú líšky, jaguáre, orly a iné dravce.

Šamanské pomôcky

Archeológovia vrecko objavili v skalnom prístrešku v Lípez Altiplano v juhozápadnej Bolívii, ktorý ľudia obývali už pred štyrmi tisíckami rokov. Vrecko bolo dlhé 28 centimetrov a takmer 16,5 cm široké, a obsahovalo aj dve ozdobne vyrezávané drevené doštičky, ktoré sa používali pri „šnupaní“.

Vrecúško obsahovalo aj dve špachtle z lamích kostí, šnupacie slamky zdobené ľudskými vlasmi, sušené rastliny, tkanú čelenku a vrecko zošité z troch líščích ňufákov. Nezvyčajné puzdro vypovedá o význame líšok v predkolumbovskej mytológii.

Capriles dodáva, že etnograficky sa vie, že líšky zohrávali v indiánskej kultúre osobitnú úlohu.

Vzorky odobraté zvnútra puzdra z líščích ňufákov odhalili najmenej päť psychotropných zlúčenín, nachádzajúcich sa v troch rastlinách: Erythroxylum, zdroj koky, Anadenanthera a v neposlednom rade aj Banisteriopsis caapi , rastlina, ktorá sa používa na varenie ayahuasca.

Všetky tieto rastliny rastú v tropických nížinách východne od Ánd, stovky kilometrov od miesta, kde sa našlo vrecúško. Aj preto vznikol predpoklad, že ľudia, ktorí vykonávali rituály súvisiace s drogami, cestovali na veľké vzdialenosti, aby zhromaždili potrebné prísady.

Vedci objavili zvyšky po zlúčeninách ako bufotenín, dimetyltryptamín, harmín a kokaín. Je to zatiaľ najväčšia miešanina halucinogénov, ktorá sa našla pokope v archeologickej lokalite Južnej Ameriky.

Podľa vedcov šaman, ktorý kedysi toto vrecúško halucinogénov vlastnil, mal pravdepodobne rozsiahle botanické vedomosti a bol dobre oboznámený s používaním psychoaktívnych zlúčenín „na vyvolanie mimoriadnych stavov vedomia“.  

Tieto zistenia a závery z nich boli zverejnené online 6. mája 2019 v časopise Proceedings of National Academies of Science.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65415-ancient-bolivian-drug-bag.html

Obrázok: assets.atlasobscura.com/article_images/65089/image.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.