Dokonca aj starí Egypťania robili domáce úlohy

Školská domáca úloha z gréčtiny bola napísaná na voskovej tabuli takmer pred 2.000 rokmi.

Domáca úloha napísaná školákom v starovekom Egypte sa zachovala z druhého storočia nášho letopočtu. Slová na doske môžu poučiť aj ktorékoľvek moderné dieťa, ktorého rodičia sa obávajú, že sa dostane pod nejaký zlý vplyv. Na doske sa píše: „Rady prijímaj len od múdrych“ a „Nemôžeš veriť všetkým svojim priateľom“.

Túto popísanú tabuľu získala Britská knižnica v roku 1892, aj keď verejne nebola vystavená do roku 1970. Doska s domácou úlohou bude sprístupnená v nadchádzajúcej výstave Britskej knižnice s názvom „Písanie: Vytváranie vlastnej značky“, ktorá sleduje vývoj písania za viac ako 5000 rokov histórie.

Na voskovej doske je zachytená dvojzložková lekcia v gréčtine, ktorá poskytuje náhľad do každodenného života žiaka, ktorý navštevoval základnú školu v Egypte pred približne 1800 rokmi. Skúmaním dosky sa zaoberal aj jeden z kurátorov výstavy Peter Toth, ktorý je zároveň kurátorom starovekých a stredovekých rukopisov v Britskej knižnici.  

Jednou časťou úlohy bolo písanie. Doska zobrazuje písaný text od učiteľa v prvom riadku a ďalšie dva riadky obsahujú rovnaké slová, ktoré však študentská ruka prepísala značne nemotorne. Podobne aj dnešné deti prepisujú úlohy do zošitov. Zvyšok domácej úlohy obsahoval tabuľku s násobením a cvičenia na čítanie.

Hoci meno a pohlavie majiteľa tejto tabule nie je známe, dieťa bolo pravdepodobne chlapcom z bohatej rodiny, keďže formálne vzdelanie v starobylom Egypte bolo zvyčajne vyhradené pre privilegovaných mužov.

Životné lekcie

Písmo, ktoré kopíroval tento starobylý študent, nebolo len praktizovanie písania bez zmyslu. Malo taktiež poskytovať morálne poučenia. Učiteľ pri vzdelávaní detí nepoužíval len ruky a prsty, ale aj myseľ, ktorá odovzdávala múdrosť.  

Dosky na písanie domácich úloh, podobné ako je aj táto doska, sa vyrábali nalievaním roztaveného ​​čierneho vosku do obdĺžnikovej formy umiestnenej uprostred drevenej tabule. Akonáhle sa vosk ochladil, mohli učitelia a študenti začať používať kovový hrot, ktorým do podložky vyškriabali písmená, pričom tie boli svetlejšie ako okolitý podklad, a teda aj dobre čitateľné.  

Vosk sa zvyčajne vo vlhkom prostredí rozpadá, čiže môžeme predpokladať, že ho ochránilo práve suché podnebie v tomto regióne. Práve preto sa môžeme pokochať pohľadom na neohrabaný rukopis žiaka základnej školy z obdobia pred takmer dvetisíc rokmi.

Okrem tejto domácej úlohy výstava ponúkne ďalších viac ako 100 artefaktov zo zbierok Britskej knižnice, ktoré mapujú príklady písania z dávnych civilizácií až po moderné kultúry. Vidieť budete môcť kamenné pamiatky nesúce egyptské hieroglyfy; kópiu literárneho klasického diela „Ulysses“ s poznámkami autora Jamesa Joyca; hudobné noty napísané Mozartom či súčasné tetovacie nástroje.

Výstava v Britskej knižnici potrvá od 26. apríla do 27. augusta 2019.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64458-ancient-egyptian-homework.html

Obrázok: 1.bp.blogspot.com/-xHhazte2mtc/XDE9jCLs4AI/AAAAAAAACcA/

hvQkvyBF-A8oaPBdAksAA6q6e6ex01HPACLcBGAs/s1600/8159670-6560355-image-m-49_1546701370669.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.