Dokument Začalo to v Los Alamos

trinityPrvé desaťročia Studenej vojny boli charakteristické intenzívnymi pretekami v jadrovom zbrojení medzi USA a ZSSR. K najzaujímavejším filmom na túto tému patrí americký dvojdielny dokument s názvom Začalo to v Los Alamos (Trinity and Beyond) z roku 2005.

Na úvod treba uviesť, že tento film je vyrobený trochu ináč ako podobné filmy. Teda nie štýlom hovoreného slova doprevadzaného zábermi, ale práve naopak. Zábery sú jeho najväčšou devízou. Ide prevažne o zábery z amerických atómových testov (testy v Nevadskej púšti, testy na Marshalových ostrovoch), ktoré boli dlhú dobu utajované. Divák tak z bezprostrednej blízkosti uvidí ničivú silu týchto zbraní – medzi nimi aj najväčší výbuch v dejinách, test vodíkovej bomby pod kódovým označením George. V druhom dieli sa dozviete, ako sa podobné skúšky začali obmedzovať a ako sa nakoniec zrodila americko-sovietská dohoda o zastavení atmosférických skúšok

Výhradu by som mal len k spomínanému testu vodíkovej bomby. Mohli povedať viac informácií o tom, ako sa vytkol spod kontroly, kvôli čomu došlo aj k civilným obetiam (ten test je nazývaný aj druhá Hirošima, zdroj: www.wikipedia.org).

Záver bude jednoznačný: Ak vás zaujíma aj táto kapitola dejín, určite po tomto filme siahnite. 

____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: image.tmdb.org/t/p/w185/hFm4pS6M8UNQH5TLy1a2Ekyj91b.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.