Dokumentárna dráma Vycestovacia doložka pre Dubčeka

Na adresu Slovenska zaznieva často kritika, že oproti Českej republike točíme málo dokumentárnych filmov o našej histórii. Minulý rok sa ale jeden taký zrodil a dostal názov Vycestovacia doložka pre Dubčeka. Jeho autorom je Juraj Lihosit. Na jeho vzniku sa podieľala RTVS v koprodukcii s filmovou spoločnosťou Trigon Production.

Alexander Dubček sa preslávil snahou o reformu komunistického režimu. Do strany vstúpil tesne po vojne a v roku 1968 sa dostal na jej čelo. Tento pokus vošiel do dejín pod názvom Pražská jar. Jeho snahy prekazil vstup vojsk Varšavskej zmluvy, ktorý sa udial 21. augusta 1968. Do politického života sa vrátil až po roku 1989. Zomrel pri autonehode v roku 1992. Tá dodnes nebola uspokojivo objasnená.

Celý film je pomerne dlhý, trvá až 82 minút. Autori si však dali veľmi záležať na jeho spracovaní a vôbec sa nebudete pri tom nudiť. Zaoberá sa Dubčekovým životom počas normalizácie a hlavne jeho cestou do talianskej Bolgone v roku 1988, kde mu tamojšia univerzita udelila čestný doktorát. Osobne najviac oceňujem veľký priestor pre pamätníkov (napr. aj Talianov z Bolgone) a taktiež dramatické rekonštrukcie, ktorých hlavným obsahom je Dubčekovo sledovanie príslušníkmi vtedajšej ŠTB. Ich zdrojom sa stala kniha Sledoval som Dubčeka od Karla Urbana. Čiže je to skvelý obraz jednej z najsmutnejších dôb našich dejín. Veľký priestor majú výpovede pamätníkov (aj samotný Alexander Dubček).

Záverečný verdikt: Vycestovacia doložka pre Dubčeka je jedným z najlepších dokumentov, aké sa kedy urodili na Slovensku. Snáď sa do budúcnosti dočkáme nejakého podobného.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: slovenskezahranicie.sk/data/dddfb8b6d81bb178f15cbb8d4c5f8f53.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.