Dokumentárna rekonštrukcia vesmírnych pretekov

space raceDokumentárny film Space Race, na Slovensku a v Čechách známy pod titulom Závody v dobývaní vesmíru alebo Vesmírne preteky, pochádza z britskej produkcie (2005).

V štyroch častiach s dĺžkou niečo cez 40 minút uvidí divák to najzaujímavejšie zo začiatku dobývania vesmíru (štart Sputniku, štart Gagarina, prípravy Apolla a podobne). Seriál je tvorený formou kombinácie komentárov uvádzača a hraného dokumentu. Pekne zobrazuje súboj tímov ZSSR (S. Koroljov, V. Mišin, V Gluško) a USA (tím vedený kontroverzným Wernherom von Braunom). Priestor sa venuje aj analýze ťažkých osudov hlavných predstaviteľov. S. Koroljov bol dlhý čas väznený v gulagu (mal nacistickú minulosť, s ktorou bol konfrontovaný do konca života).

Celé dielo ma vysokú kvalitu, osobne ma zaujal hlavne prvý a zrejme najdramatickejší diel (útek W. Brauna z Nemecka do USA, snaha Sovietov získať nemeckú raketovú technológiu). No zaujímavá bola aj posledná časť, ktorá sa venuje programu Apollo a Braunovmu koncu v NASA.

Vytkol by som snáď iba počet dielov. Ak by ich bolo viac, mohli túto etapu histórie zmapovať podrobnejšie, čím by mal divák ešte väčší zážitok.

Aj tak sa však jedná o vysokokvalitné dielo, ktoré určite ocenia nielen milovníci kozmonautiky.

Prvý diel je k dispozícii na tomto odkaze

____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: pxhst.co/avaxhome/2007-12-02/SR1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.