Dokumentárny film Kapitulácia Tretej ríše

Nemecká kapitulácia 8. mája 1945 je jednou z najvýznamnejších udalostí 20. storočia. No ako vieme, nerodila sa jednoducho. Tesne pred ňou sa udialo mnoho udalostí (samovražda Hitlera a ďalších popredných nacistických predstaviteľov, pražské povstanie a podobne). Bližšie podrobnosti o jej priebehu sa môžete dozvedieť z britského dokumentárneho filmu Capitulation (Kapitulácia Tretej Ríše) z roku 2005.

Aj keď začiatkom roka 1945 bolo jasné, že nacistické Nemecko vojnu prehrá, boje stále pokračovali. Úplne na konci sa už začali prejavovať aj problémy medzi mocnosťami protihitlerovskej koalície. V dôsledku toho bola samotná kapitulácia podpisovaná dvakrát. Popri tom sa niektoré nemecké politické špičky snažili uzavrieť mier iba so západnými spojencami a potom pokračovať vo vojne proti ZSSR.

V prvom rade by som chcel vyzdvihnúť bohatosť dobových záberov (mnohé z nich sú kolorované). Budeme tam vidieť aj také detaily, ako  keď nemecký admirál Hans-Erich Voss na príkaz sovietov identifikuje mŕtvoly Gobelsovej rodiny. Okrem toho uvidíme aj zábery z Talianska z popravy Mussoliniho a z ďalších oblastí (Československo, Poľsko…). Taktiež oceňujem aj bohatosť na fakty. Hlavne čo sa týka informácií o priebehu kapitulácie – jej prieťahov a začiatkoch sporov medzi ZSSR a západnými spojencami. Úplne na konci sa dozvieme detaily o tom, ako vyzerali prvé roky sovietskej okupácie v Nemecku.

Osobne hodnotím daný dokument ako jeden z najlepších s tematikou druhej svetovej vojny. Ak si ho pozriete, určite budete so mnou súhlasiť.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: imcdb.org/i997358.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.