Dokumentárny film Mauthausen – tajné popravy Čechov

Najznámejšími nacistickými koncentračnými tábormi sú hlavne tie, ktoré boli zriadené na území okupovaného Poľska, a teda Osvienčim alebo Treblinka. Tie ale, samozrejme, neboli jediné. Zriadené boli aj na území Tretej ríše a inde. Z táborov na území nacistického Nemecka sú známe napr. Dachau či Mauthausen-Gusen (dnešné Rakúsko). Na dianie v druhom zmienenom sa pozrel režisér Zdeněk Všelicha prostredníctvom dokumentárneho filmu Mauthausen – Tajné popravy Čechů z roku 2012.

Skupina táborov Mauthausen (zo začiatku Mauthausen-Gusen) bola vybudovaná v roku 1940 pri dedinách Mauthausen a Gusen. Slúžili ako väzenie hlavne pre politických väzňov, príslušníkov odboja a podobne. Aj keď sa v ňom nachádzali plynové komory, väzni tu boli usmrcovaní hlavne v dôsledku ťažkej práce v kameňolome, prípadne popravami. 

Hlavným obsahom filmu sú výpovede pamätníkov, ich rodinných príslušníkov a historikov.  Mnohí pamätníci pomáhali parašutistom, ktorí boli zapojení do rôznych akcií – aj do atentátu na R. Heydricha. Dobových a súčasných záberov je tam málo, no veľká hodnota sa mu uprieť nedá. Ako sa hovorí, najväčšiu hodnotu v takýchto veciach nesie svedectvo z prvej ruky. No ale nejaké zábery predsa len uvidíte – napr. presné miesto v tábore, kde popravovali  Čechov.

Záver bude jednoznačný: Ak sa zaujímate o česko-slovenské dejiny, určite musíte tento film vidieť.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: sktorrent.eu/torrent/obrazky/e94764bd94dc5d6c4d68784b776ddcb8aaee1aca.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.