Dokumentárny film Môj otec Gulag

Naša krajina ohľadom tvorby historických dokumentárnych filmov trochu zaostáva za ostatným svetom. Občas ale aj u nás vzniknú kvalitné diela tohto typu. O jedno také sa v roku 2008 postaral režisér František Palonder a dostalo názov Môj otec Gulag.

V roku 1945 panovala v celom Československu veľká eufória. Jedna z najstrašnejších vojen sa skončila a ľudia túžobne očakávali slobodu. No hneď sa začali diať veci, ktoré naznačovali, že všetko nebude až také ružové ako si mnohí predstavovali. Napríklad krátko po oslobodení Červená armáda spolu s oddielmi NKVD začala zatýkať vybraných ľudí a deportovať ich do táborov nútených prác v ZSSR – do gulagov.

Film Môj otec Gulag je príbehom Kežmarčana Jána Kawascha. Jeho matku tesne po vojne deportovali do spomínaného gulagu. Tam sa narodil a svojho otca nikdy nepoznal. Detstvo prežil v sovietskych sirotincoch a do Československa sa vrátil až po smrti Stalina. Spolu s ním sa vydáme do dnešného Ruska, kde v tamojších archívoch a za pomoci rozhovorov s pamätníkmi zisťuje podrobnosti o živote svojej matky a pokúša sa zistiť niečo aj o svojom otcovi.

Daný film hodnotím ako nesmierne vydarený. O jeho kvalite svedčí aj to, že na 13. ročníku Medzinárodného festivalu televíznych filmov a programov Zolotoj buben sa umiestnil na druhom mieste.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/PxHUYuMSIfc/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.