Dokumentárny film o jednej z najhorších porážok rímskych légií

V tomto príspevku sa zameriame na ďalší dokument s tematikou dejín starého Ríma. Film má v českom jazyku názov Války proti Římu alebo Bitva s Římem (originálny názov: Kampf um Germanien). Ide o dvojdielny polohraný film z nemeckej produkcie, ktorý bol vyrobený v roku 2009.

Divákom je v tomto spracovaní predložený príbeh jednej z najhorších porážok rímskych légií v Teutoburskom lese, kde boli v roku 9 po Kr. porazené 3 rímske légie (1 légia – okolo 4800 mužov). Dominantnú súčasť deja tvorí ústredná postava, ktorá nám má celú situáciu o niečo viac priblížiť. Armínius pochádzal z germánskeho kmeňa Cheruskov, ktorý boli pôvodne spojencami Rimanov. Získal rímske vzdelanie a taktiež dosiahol úspechy ako rímsky vojak. Neskôr sa proti Rímu obrátil a v Teutoburskom lese mu spolu s ďalšími kmeňmi pripravil zdrvujúcu porážku.

vojna-o-germaniu

Okrem tohto príbehu sa tu môžete dozvedieť niekoľko zaujímavých faktov ohľadom rímskych pokusov o ovládnutie Germánie a aj to, ako spomínanú bitku vnímali v 19. storočí počas tzv. nemeckého národného obrodenia.

Záver: Ak vás fascinuje starovek, samotný Rím a staré civilizácie, určite si tento dokumentárny film pozrite. Ide o príjemnú oddychovku. Osobne som presvedčený, že táto téma by sa hodila aj na klasické sfilmovanie.

Bitva s Římem je toho času prístupná aj na YouTube.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: lupa-romana.de/Bilder/FC%20Doku%20TerraX%20Kampf%

20um%20Germanien%2001.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.