Dokumentárny film o katastrofe Deň D

Jednou z najdôležitejších udalostí druhej svetovej vojny bol známy Deň D – vylodenie spojencov v Normandii. Ako všetci vieme, v rámci jeho príprav  bola Británia plná spojeneckých vojakov, ktorí spomínanú akciu intenzívne cvičili. Bohužiaľ, stali sa pri tom aj smutné veci. O jednej takej rozpráva britský dokumentárny film The Secret D-Day Disaster (česky názov Utajená katastrofa Dne D) z roku 2012.

Jeho témou je akcia s krycím názvom Tygr. V nej vojaci nacvičovali vylodenie na pláži pod paľbou. To sa malo začať delostreleckým bombardovaním z lodí,  následne sa mali vylodiť vojaci a neskôr materiál. Počas akcie sa mala používať ostrá munícia. Kvôli chybám v komunikácii došlo ku katastrofe – k paľbe do vlastných radov a časť lodí potopili nemecké torpédové člny. Navyše, daná udalosť bola dlhšiu dobu utajená.

Keďže prípravy vylodenia v Normandii boli utajené, udalosť je v tomto filme vysvetlená hlavne za pomoci výpovedi pamätníkov. To sa tvorcom celkom podarilo. Aj keď tejto nešťastnej udalosti predchádzalo veľa veci, diváci to určite pochopia. Okrem toho tu bude mať priestor aj miestny policajt Richard Bass, ktorý sa o túto katastrofu zaujíma 15 rokov. Ten sa u predstaviteľov americkej armády snaží zistiť podrobnosti, hlavne skutočný počet mŕtvych.

Opäť musím tento film odporúčať. Pre milovníkov vojnovej histórie aj pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové, je ako stvorený.


______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: pegasusbattlefieldtours.com/wp-content/uploads/2016/04/British-beach-assault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.