Dokumentárny film o krvavom diktátorovi Stalinovi

Stalin patril medzi najkrvavejších diktátorov v histórii ľudstva. Veľa autorov kníh a filmov sa pozrelo na jeho život. Francúzski režiséri Daniel Costelle a Isabelle Clarke natočili v roku 2015 trojdielny seriál s názvom Apocalypse: Staline, ktorý je slovenským divákom známy ako Apokalypsa: Stalin

Josif Vissarionovič Stalin, vlastným menom Josif Džugašvili, sa narodil v roku 1878 v meste Gori ležiacom v dnešnom Gruzínsku, ktoré bolo vtedy súčasťou cárskeho Ruska. Ako mladý sa oboznámil s komunistickým učením Karla Marxa a vstúpil do sociálno-demokratickej strany. Bol prívržencom boľševickej frakcie na čele s Leninom. Po jeho smrti sa stal absolútnym vládcom ZSSR a za jeho éry došlo k upevneniu komunistického režimu. Taktiež sa rozbehli hromadné popravy a deportácie do táborov nútených prác Stalinových skutočných či domnelých odporcov. Okrem iného je zodpovedný aj za hladomor na Ukrajine v súvislosti s kolektivizáciou poľnohospodárstva. Zomrel v roku 1953 v dedine Kuncevo pri Moskve.

Na úvod treba podotknúť, že aj keď  už o Stalinovi bolo veľa natočeného a veľa napísaného, tento seriál svoje poklady má. Medzi ne patria kolorované dobové zábery, množstvo spomienok pamätníkov a veľa zaujímavých faktov (niektoré z nich sú až šokujúce). Dozviete sa tu aj o začiatkoch boľševickej vlády v Rusku (zločiny Čeky, občianska vojna).

Bohužiaľ, nájdeme tu aj nejaké negatíva – tým hlavným je pomerne chaotické spracovanie.  Informácie o Stalinových začiatkoch sa tú často miešajú s informáciami o dobe počas druhej svetovej vojny a podobne. Snahou tvorcov bolo zrejme v troch častiach povedať toho čo najviac. Priehľadnejšie by bolo nejaké rozdelenie – napr. Stalinove začiatky, druhá svetová vojna a koniec. Divák sa tak v tom môže strácať.

Určite však chválim zámer a snahu tvorcov. Takéto dokumenty sú potrebné, obzvlášť v dnešnej dobe, keď mnoho jedincov má vo zvyku podobné osobností chváliť a ich zločiny zľahčovať. No veľká škoda toho chaotického spracovania.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: mojtv.hr//images/4eeb0768-0b69-44b9-9814-2cdcdbb7c747.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.