Dokumentárny film o pôrodnici Tretej ríše

Nacistické Nemecko bolo, okrem iného, známe aj pomerne bizarnými vedeckými a pseudovedeckými programami. Kvôli ich posadnutosti čistou rasou sa pustili aj do takého, ktorý dostal názov Lebensborn. O ňom sa môžete dozvedieť viac aj z francúzskeho dokumentárneho filmu Les pouponnières du IIIe Reich (2013), známeho aj pod českým názvom Porodnice Třetí říše.

Daný program vznikol v roku 1935 a založil ho Henrich Himmler. Jeho cieľom bolo zvýšenie počtu dokonalých árijských detí. V rámci neho sa v Nemecku a okupovaných krajinách zakladali špeciálne pôrodnice, kde boli umiestňované vybrané ženy. Tie vo veľkom rodili deti (často ich otcom bol niektorý nemecký vojak), ktoré boli určené na adopciu, často pre príslušníkov SS.

Hlavnou témou tohto dokumentu je pôrodnica v bavorskom meste Steinhöring (objavená americkými vojakmi na konci vojny), no venuje sa aj podobným zariadeniam v krajinách ako Belgicko, Rakúsko, Francúzsko, Nórsko. Celkovo je postavený hlavne na výpovediach pamätníkov, dobových záberov je tu pomenej. Dozviete sa tak strastiplné životné príbehy. Mnohí z nich dlho nepoznali svojich skutočných rodičov a hlavne po vojne vo svojich krajinách zažívali ťažké časy. Nadávali im do ,,nemeckých pankhartov“ a ľudia sa ich stránili.

Kvôli zaujímavým informáciám považujem tento dokument za veľmi kvalitný a určite ho oceníte aj vy.


_________________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: cdn.realscreen.com/wp/wp-content/uploads/2013/09/nazi-nurseries.jpg?5b094b

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.