Dokumentárny film o stratenom meste gladiátorov

Jedným z najtypickejších prvkov Rímskej ríše boli gladiátori. Napísalo sa o nich veľa kníh, natočilo sa veľa filmov, a to tak hraných (Gladiátor), ako aj dokumentárnych. Jedným z druhej skupiny bol aj rakúsky Stadt der Gladiatoren – Carnuntum z roku 2015. V českej distribúcii dostal názov Ztracené město gladiátorů.

O tom, kedy vznikli gladiátorské zápasy, sú rôzne názory. Predpokladá sa, že pôvodne boli súčasťou pohrebných obradov. Neskôr sa z toho stala ľudová zábava (pre chudobných aj bohatých). Gladiátori bojovali medzi sebou, prípadne so zvieratami. Arény, v ktorých prebiehali súboje, sa nachádzali po celom území ríše. Obľúbeným prvkom bol súboj medzi rozdielne vyzbrojenými a vystrojenými bojovníkmi.

(zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Gladi%C3%A1tor)

Autori tohto filmu sa bližšie pozreli na gladiátorskú školu pri známom meste Carnuntum. Uvidíme, ako vyzerá archeologicky výskum za použitia najmodernejších hi-tech prostriedkov. Znalosti získane z takéhoto výskumu budú použite vo forme fiktívneho príbehu gladiátora menom Atikus. Dozvieme sa ako vyzeral výcvik, v akom prostredí žili gladiátori a aj mnoho zaujímavosti o klasických gladiátorských hrách. Samozrejmosťou budú tiež dramatické rekonštrukcie.

K spracovaniu nemám výhrady, kombinácia ukážok archeologického výskumu s dramatickými dobovými rekonštrukciami je výborný nápad. Verím, že aj vás, ctení čitatelia, tento dokument zaujme.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: dokonline.com/uploads/posts/2017-03/1490088952_1490006182_besy-rulyat.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.