Dokumentárny film o tajomstve mladého vládcu Tutanchamóna

Tutanchamón patrí medzi najznámejších egyptských faraónov. Napriek tomu, že o ňom už počul skoro každý, jeho život obklopuje množstvo záhad. Vniesť do nich trochu svetla sa pokúsili aj tvorcovia britského dokumentárneho filmu z roku 2007 Tutankhamun: Secrets of the Boy King (známeho aj pod českými názvami Tutanchamon, tajemství mladého vládce, Tutanchamon: Tajemství chlapeckého krále).

Spomínaný panovník bol v poradí 11. faraónom 18. dynastie. Na trón nastúpil približne 9-ročný a okolo 9 rokov trvala jeho vláda. Známym sa stal hlavne vďaka tomu, že jeho hrobka bola v roku 1922 objavená a neporušená. Našiel sa v nej poklad veľkej hodnoty a množstvo predmetov, ktoré mal faraón používať v posmrtnom živote (zdroj: wikipedia.org). 

Ako už z názvu vyplýva, hlavným cieľom tohto filmu je odhaliť záhady z faraónovho života a taktiež uviesť na pravú mieru poznatky, ktoré sa neskôr ukázali nepravdivé. Tvorcovia sa napríklad snažia prísť na Tutanchamónovu celkovú podobu, zrekonštruovať príbytok jeho pravdepodobnej matky a taktiež prísť na skutočný dôvod jeho smrti. To sa im aj celkom darí. Zo známych ľudí tu vystupuje napr. vtedajší generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, ale aj potomok jedného z objaviteľov Tutanchamónovej hrobky. Z hľadiska obsahu a formálneho spracovania prakticky nemám tvorcom, čo vytknúť.

A hlavne chválim, že sa rozhodli spracovať ho takýmto spôsobom. Predsa len, téma Tutanchamóna je atraktívna aj v dnešných časoch.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: p9.storage.canalblog.com/93/43/119589/60651975.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.