Dokumentárny film o zabudnutom rímskom ťažení

Keďže sa čitatelia magazínu Magistra História intenzívne zaujímajú o rímske dejiny, dnes by som sa opäť rád podelil o moje dojmy z jedného (svojím spôsobom unikátneho) dokumentu. Film Zapomenuté římské tažení: Bitva na Harzhornu (originálny názov Rätsel Römerschlacht am Harzhorn) pochádza z nemeckej produkcie a vyrobený bol v roku 2011.

zabudnute-tazenie

Dozviete sa tu, ako to vyzerá, keď je historická veda donútená opraviť svoje znalosti. Dej sa točí okolo toho, že v roku 2000 vykopala dvojica amatérskych archeológov v lese na kopci Harzhorn (Dolné Sasko; Nemecko) zvláštne archeologické nálezy, u ktorých sa neskôr zistil rímsky pôvod. Bola to pomerne veľká záhada, pretože daný kopec sa nachádzal hlboko v Germánii a rímske hranice boli od tejto oblasti veľmi vzdialené.

Postupným výskumom sa zistilo, že okolo roku 233 n.l. uskutočnili Rimania niekoľko výprav na územie Germánov, ako odplatu za ich pustošivé nájazdy na svoje územie, a za nesmierne dramatických okolností sa nakoniec dostali oveľa ďalej ako sa predpokladalo. Z nájdených artefaktov historici pomerne presne zrekonštruovali toto ťaženie.

Ak milujete dokumenty, ktoré sa okrem iného vyznačujú aj zaujímavým dejom, Zapomenuté římské tažení: Bitva na Harzhornu budú ideálnou voľbou.

Film je v súčasnosti prístupný aj na YouTube

__________________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: looksfilm.tv/sites/default/files/styles/gallery-full/public/gal/varus_091101_

sj_8374.jpg?itok=jcwawN86

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.