Dokumentárny film Smrť v radách Stasi

Nemecká STASI patrila spolu s KGB medzi najznámejšie komunistické tajné služby. Exkluzívny pohľad do sveta jej agentov nám ponúka aj nemecký dokumentárny film Mielkes Rache – Die Hinrichtung des Stasi-Offiziers Werner Teske (český názov  Smrt v řadách Stasi) z roku 2008.

Ako napovedá názov, pôjde o príbeh Wernera Teskeho, študenta ekonómie na Humboldtovej univerzite v Berlíne, ktorého po štúdiách naverbovala do STASI. Tam pôsobil niekoľko rokov, no postupne začali naňho doliehať obmedzenia kladené na agentov. S tým súviseli aj rodinné  a osobné problémy. Neskôr, po obvinení zo zrady, bol popravený. Jeho poprava bola vlastne poslednou popravou v NDR.

Samotný film je spracovaný klasickou formou, teda výpovede kľúčových osôb (žena a dcéra Wernera Teskeho, ako aj pracovníci STASI) plus dobové zábery. Okrem toho sa tu nachádza zvukový záznam z výsluchu hlavného protagonistu.

Pre nesmierne zaujímavý príbeh a skvelé spracovanie si autori zaslúžia veľkú pochvalu. Určite to zaujme aj vás, ktorí navštevujete náš web Magistra História

 

_____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: justpic.info/images/06d0/nahschuss_postcard2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.