Dokumentárny film Tutanchamónov meteorit

Tutanchamón je zrejme najznámejším egyptským panovníkom. Za jeho osobou sa však stále ukrýva mnoho záhad. Na jednu takú sa pozreli tvorcovia britsko-kanadského dokumentárneho filmu z roku 2006, ktorý má názov Horizon: Tutankhamun’s Fireball (český názov: Tutanchamonův meteorit).       

Spomínaný faraón vládol približne v rokoch 1333-1323 p.n.l. Jeho neporušená hrobka spolu s pokladom bola objavená v roku 1922. Súčasťou jeho sarkofágu bol aj skarabeus vyrezaný zo záhadného materiálu. Predpokladalo sa, že ide o polodrahokam chalcedón, no neskôr sa zistilo, že ide o iný materiál.

V tomto filme odborníci odhalia jeho pôvod. Vylúčia mnoho možností – usadenina, meteorit atď. Nakoniec zaujímavým spôsobom prídu na pomerne šokujúci objav – v staroveku sa na území Egypta odohrala veľká prírodná katastrofa. Všetko je to robené divácky atraktívnou a zrozumiteľnou formou. Nehrozí vám, že sa v tom stratíte, alebo sa nebodaj budete nudiť.

Čiže, ak máte radi tento typ dokumentov a radi odhaľujete historické záhady, Tutanchamónov meteorit je priam ideálna voľba pre vás.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: sbs.com.au/guide/sites/sbs.com.au.guide/files/styles/full/public/

tutankhamun_1280x852.jpg?itok=dguUWxkN

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.