Dokumentárny film Zradca alebo obeť?

Dr. Emil Hácha patril medzi našich prezidentov s najsmutnejším osudom. Jedným z dokumentov, kde je rozobraný jeho život, je aj film z roku 2007 Zrádce nebo oběť?

Hácha pôsobil vo vedení Najvyššieho správneho súdu ČSR. Prezidentom sa stal v ťažkých časoch v roku 1938, po abdikácii E. Beneša. Republika v tom čase prišla o veľkú časť územia – tzv. Sudety (oblasti obývané nemeckou menšinou), ale aj o veľkú časť južného Slovenska (ktoré obývala maďarská menšina). Neskôr v dobe Protektorátu Čechy a Morava sa snažil tlmiť pôsobenie nacistov, no silný psychický tlak a vyšší vek si vybral svoju daň. Krátko po oslobodení zomrel vo väzenskej nemocnici na Pankráci.

Obsahom filmu sú hlavne výpovede rôznych ľudí – historika Jozefa Tomeša, pamätníkov rodinných príslušníkov protektorátnych ministrov (Ivo Feierabend, Ivan Havelka) a ďalších. Z hľadiska obsahu je film nesmierne zaujímavý. Ako názov napovedá, snaží sa dať odpoveď na otázku či bol Emil Hácha zradcom (ako to prezentovala napr. komunistická historiografia) alebo viac obeť. Zachytáva celý jeho život od narodenia až po zatknutie a smrť. Na konci kritizuje aj správanie E. Beneša voči nemu.

Záver bude jednoznačný. Ide o vydarený dokument, ktorý by si mal pozrieť každý, koho zaujímajú naše domáce dejiny.

_______________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: nasregion.cz/wp-content/uploads/2017/11/Emil-H%C3%A1cha-prezident-8.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.