Dokumentárny film Zradil som Hitlera

Medzi najzaujímavejšie veci ohľadom druhej svetovej vojny patria aj špióni, ktorí pracovali pre rôzne strany. Jedným z nich bol aj Nemec Hans-Thilo Schmidt. A práve o ňom bol v roku 2016 natočený francúzsky dokument La case du siècle: Notre espion chez Hitler (česky: Zradil jsem Hitlera).

Hans-Thilo Schmidt sa narodil v roku 1893. Neskôr začal pracovať na nemeckom ministerstve obrany ako zamestnanec šifrovacieho oddelenia. Jeho brat bol dôstojníkom Reishweru. Spojencom predal množstvo dôležitých správ a pomohol rozlúštiť kód Enigma. Neskôr bol odhalený, zatknutý – vo väzení zomrel po požití kyanidu.

V prvom rade chválim tvorcov za skutočne pútavé spracovanie. Od začiatku až do konca od neho neodtrhnete oči a dozviete sa množstvo zaujímavých  (svojím spôsobom až šokujúcich) informácií. Keby Francúzi konali po obdržaní Schmidtových správ inak, druhá svetová vojna mohla byť úplne iná dráma. Film La case du siècle: Notre espion chez Hitler  nie je len príbehom Hansa-Thila Schmidta. Taktiež sa tu dozviete mnoho o samotnom dešifrovaní Enigmy, na ktorom sa podieľali aj Briti, Francúzi a Poliaci. To nepochybne bola jedná z kľúčových vecí v druhej svetovej vojne.

Pokiaľ budete mať náladu na niečo historické, poprípade sa budete chcieť dozvedieť niečo nové, určite si tento film pozrite.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: static01.nyt.com/images/2016/10/16/books/review/16Kirsch/16Kirsch-facebookJumbo.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.