Dračí rád

Málokto vie, že najstarší svetský rytiersky rád bol založený práve v Uhorsku. Niesol názov Rád rytierov sv. Juraja. Založil ho Karol Róbert v roku 1325. O tomto ráde však máme pramálo informácií. Začiatkom 15. storočia nadviazal na tradíciu tohto rádu kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý založil svoj slávny „Dračí rád“.

Konkrétne sa tak stalo v roku 1408, kedy Žigmund založil Spoločnosť so znamením draka, ktorá vošla do dejín práve ako Dračí rád.  Legenda hovorí, ako Juraj, „dobrý“ kresťan, zabil draka, symbol zla a pohanstva. Tento mýtus stál za založením Rádu rytierov sv. Juraja. Dračí rád však vychádzal pravdepodobne aj z inej „dračej legendy“ a to o svätej Margaréte, ktorú zhltol drak. Tá ho však zvnútra rozpárala a vyšla z jeho brucha nezranená. Rovnako ako pri legende o sv. Jurajovi, i tu ide o symbol triumfu kresťanstva nad pohanským kultom.

Dračí rád mal šíriť a posilňovať kresťanskú vieru, a naopak, bojovať proti pohanstvu, konkrétne proti Turkom. To bolo však len formálne poslanie rádu.

Za člena mohol byť prijatý len „muž udatný a vysoko postavený“. Bola tu ale i možnosť udeliť výnimku. Žigmund dal členstvo aj svojej žene kráľovnej Barbore. Členovia rádu boli vysoko privilegovaní, nemuseli platiť dane, clo, ani mýto na území Uhorska a Svätej ríše rímskej. Členstvo však nebolo dedičné. Všetci členovia museli nosiť rádovú insígniu, ktorou bol drak s krížom na chrbte, ktorý sa škrtí svojim vlastným chvostom.

Vstupom do rádu sa členovia zaviazali vzájomnou pomocou. I samotný kráľ sa „upísal“ k podpore a ochrane ostatných členov. Okrem vernosti ku kráľovi odprisahal každý člen i vernosť kráľovnej. Rád riešil i akýkoľvek spor medzi svojimi členmi. Ak niekto z rádu zomrel, ostatní členovia sa museli postarať o najbližšiu rodinu nebohého.

Dračí rád bol nástrojom Žigmundovej politiky. Dosadzoval nových členov podľa svojej potreby. Využíval ho na nadviazanie, či295x422xSarkanyLovagrend.jpg.pagespeed.ic.jrpLbBwxB6 zachovanie dobrých vzťahov. Rád mal totiž nádych akéhosi exkluzívneho klubu. Zo začiatku bol stanovený počet členov na maximum 24. Jednalo sa o osoby pochádzajúce z veľkých magnátskych rodín. Boli tu mená ako Stibor zo Stiboríc, uhorský palatín Mikuláš z Gorjan či sedmohradský vojvoda Mikuláš Čák.  Netrvalo dlho a vrchný strop 24 členov sa zrušil. V roku 1431 nosilo insígniu draka už 31 osôb.

Žigmund začal šikovne využívať rád na diplomaciu a prijímal do neho i vysokú aristokraciu spoza hraníc Uhorska. Členom sa stal dokonca i anglický kráľ Henrich V., či „Drakulov“ otec Valašský princ Vlad II. Dračí rád sa tak stal exkluzívnym celoeurópskym klubom.

Prestíž rádu netrvala večne. Napriek tomu, že fungoval naďalej i po Žigmundovej smrti, jeho TOP pozícia začala upadať. Dračí rád zanikol po nástupe Habsburgovcov na trón. Tí dali prednosť svojmu vlastnému rádu – Rádu zlatého rúna.

Autor: Peter Klimant 

Zdroj: historyweb.sk, rytieri.host.sk

Obrázky: castle.ckrumlov.cz, valka.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.