Drahocenná šachová figúrka

Táto nevrlá stredoveká šachová figúrka bola stratená takmer 200 rokov. Teraz sa dá získať za o niečo viac než 1 milión dolárov.

Stredoveká šachová figúrka, o ktorej nik nič nevedel takmer dve storočia, bola nedávno nájdená a 2. júla sa bude dražiť.  

Stredoveká šachová figúrka, jedna z piatich, o ktorých sa takmer dve storočia nič nevedelo, oddychovala v zásuvke v Edinburghu.

Teraz však bude mrzutý, meč držiaci šachový panáčik, inak známy ako „Lewis Warder“, dražený v Sothebyho aukčnom dome v Londýne až za 1,3 milióna amerických dolárov.

Strážca, ktorý sa v modernom šachu premieta do veže, je súčasťou slávnej skupiny štyroch stredovekých šachových sád objavených v roku 1831 na ostrove Lewis v Outer Hebrides (súostrovie v Škótsku).

Jednotlivé časti týchto šachových setov boli pravdepodobne vytvorené niekedy medzi 12. a 13. storočím v Trondheime v Nórsku. Predpokladá sa, že sa stratili pri stroskotaní lode, na palube ktorej sa nachádzal aj obchodník so šachovými pomôckami.

Úplne presne sa nevie ani to, ako sa tieto šachové figúrky v 19. storočí opäť objavili. Niektoré príbehy sa viažu na pasúcu sa kravu, iné zasa na námorníka, ktorý na brehu mora objavil vrece artefaktov. Ten, kto ich našiel, spolu s nimi objavil aj kruhové herné časti a sponu na opasok. Celý objav sa nazýva „pokladom z Lewisu“.

Väčšina stredovekých šachových figúrok, ktoré patria k pokladu z Lewisu, bola nájdená v roku 1831 na ostrove Lewis v Outer Hebrides.

Ale zatiaľ čo 82 kusov z pokladu je teraz vystavených v Britskom múzeu a 11 kusov v Národnom múzeu Škótska, jeden rytier a štyria strážcovia, figúrky potrebné na skompletizovanie týchto šachových sád, chýbali už od 19. storočia. Tento novo objavený strážca bol jedným z chýbajúcich kúskov pokladu a prvý zo stratených kúskov, ktoré sa znovu našli od ich pôvodného objavu.

V roku 1964 kúpil predajca starožitností v Edinburghu chýbajúci kúsok za päť libier a zaznamenal nákup v knihe ako „antická šachová figúrka z mrožej slonoviny“. Tento predmet sa následne túlal po jeho rodine, až skončil založený v šuplíku 55 dlhých rokov. Počas tej doby ho starožitníkova dcéra občas vybrala von, aby sa pokochala jeho výnimočnosťou. Aspo§ tak to stojí zaznamenané v popise od Sothebys. Rodina tento kúsok len nedávno priniesla do aukčného domu.  

Tieto nádherné šachové figúrky inšpirovali mnoho príbehov, ako sú napríklad aj magické šachové figúrky v „Harry Potter a Kameň mudrcov“ od J.K. Rowling. Ich odlišnosť, oblečenie či gestá však ponúkajú výskumníkom možnosť nazrieť do stredovekých civilizácií.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65621-medieval-lewis-chess-piece-auction.html

Obrázok: resources.stuff.co.nz/content/dam/images/1/v/e/f/z/9/image.related.

StuffLandscapeSixteenByNine.1240×700.1vefrk.png/1559553653717.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.