Einsteinov list, ktorý obhajuje vraždiaceho priateľa, je vystavený v aukcii

Ručne písaný list, ktorý Albert Einstein napísal svojmu dobrému priateľovi Michele Bessovi.

List, v ktorom sa Albert Einstein, nositeľ Nobelovej ceny, poponáhľal obhajovať charakter svojho blízkeho priateľa po tom, ako ním bola spáchaná vražda, vzbudil veľký záujem verejnosti. 

V liste, ktorý bol napísaný v nemčine 29. apríla 1917, Einstein oslovil svojho dobrého priateľa Michela Bessa, jediného človeka, o ktorom sa zmienil vo svojej práci o teórii relativity. V liste sa Einstein zmieňoval o všeobecnej relativite, kvantovej fyzike a ďalšom priateľovi Friedrichovi Adlerovi, ktorý bol obvinený z vraždy rakúskeho ministerského predsedu Karla von Stürgha v roku 1916 počas 1. svetovej vojny.

Adlerov proces sa uskutočnil v priebehu niekoľkých dní od napísania listu Einsteinom. V liste Einstein opisuje aj Adlerovu osobnosť a premýšľa, ako by mu mohol pomôcť.

„A. sa ukázal byť nezištným, pokojným, tvrdo pracujúcim, dobromyseľným, svedomitým človekom, ktorého si všetci veľmi vážia, a preto je mojou srdečnou túžbou prihovárať sa za neho,“ napísal Einstein o Adlerovi.

Einstein však dodal, že Adlerova povaha má aj niekoľko nedostatkov. „A. má dosť sterilnú rabínsku myseľ, tvrdošijnú a bez zmyslu pre realitu.“ „Ultra-nesebecký so silným nádychom seba-mučenia, ktoré občas vyznieva až samovražedne. Skutočný mučenícky typ.“

Adler dokonca napísal Einsteinovi o teórii relativity, ale Einstein si o tom veľa nemyslel.  

„Práve som od neho dostal rukopis o relativite [od Adlera], dokončený v posledných pár dňoch, v ktorom široko vysvetľuje pomerne bezcenné nuansy, takže pociťujem bolestnú dilemu z toho, čo mu mám na to odpovedať“ napísal Einstein. „Lámem si s tým hlavu. Dookola obmieňa teórie [Ernsta] Macha až je to vyčerpávajúce.“

Einstein požiadal Bessa o radu a napísal: „No, som si istý, že my budete vedieť poradiť, pretože ste v ľudských záležitostiach omnoho múdrejší ako ja.“

Nečakaná vražda

Einsteinov a Adlerov vzťah sa prelínal vo fyzike a socializme tak, že prežil ešte dlho po ukončení školských rokov. Fritz [Adler] veľmi skoro uznal, že jeho nový priateľ je „veľký vedec“ podľa správy z roku 1978 v časopise German Studies Review.  

Avšak, zatiaľ čo Einstein sa stal slávnym svojou špeciálnou teóriou relativity, Adler sa zviditeľnil skôr tým, že násilne spochybnil autoritárskeho von Stürgkha. Verejne nesúhlasil s jeho politikou. Friedrich vedel, že gróf každý deň obeduje v hoteli Meissel and Schaden v blízkosti Hofburgského paláca. Takže v sobotu 21. októbra sa tam Friedrich vybral na obed, usadil sa niekoľko stolov od von Stürgkha, a keď obaja v pokoji dojedli, úplne kľudne ho zastrelil. Už za pár hodín bol Friedrich Adler vo väzení, Stürgkh bol mŕtvy a celá ríše bola zdesená týmto „fanatickým aktom“.  

 V súdnom procese bol Adler uznaný vinným a odsúdeným na smrť, ale nikdy nebol popravený. Vláda sa rozhodla nespraviť z neho mučeníka. Namiesto toho bol Adler odsúdený na 18 rokov ťažkej práce, ale v roku 1918 dostal milosť a z väzenia vyšiel ako ľudový hrdina.

Aukciu Einsteinovho trojstránkového listu má na starosti Nate D.Sanders Auctions v Los Angeles v Kalifornii, a končí vo štvrtok 25. januára 2018. Aukčný dom nastavil minimálnu cenu na 22 000 USD.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61495-albert-einstein-letter-auctioned.html

Obrázok: i.ndtvimg.com/i/2018-01/einstein-letter_650x400_81516725397.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.