Ekonomické otrasy na Ukrajine

Crash

Ekonomické otrasy na Ukrajine

Problémy Ukrajiny nie sú len politické. V posledných týždňoch sa rúca aj jej ekonomika. Až do polovice januára bola jej mena, hrivna, stanovená voči doláru na úroveň 8:1, ale teraz sa obchoduje na úrovni 10:1. Mnohí analytici sa obávajú, že krajina bude čoskoro musieť splácať svoj dlh. Ekonomické otrasy odráža aktuálna politická nestabilita. Ekonomické problémy Ukrajiny však nie sú novinkou. Hospodárska politika, nechuť k reforme a obrovská korupcia priviedli krajinu na kolená. V bezprostrednej post/sovietskej ére mala Ukrajina masívne neproduktívnu ekonomiku. Rovnako ako väčšina bývalých sovietskych republík utrpela obrovský prepad stúpajúcou infláciou. Hyperinflácie v roku 1990 vyplývali z nedostatku prístupu na finančné trhy a tiež k nim prispela masívna monetárna expanzia na financovanie vládnych výdavkov, tvárou v tvár s prudko klesajúcou produkciou. Aj ukrajinská populácia bola poznamenaná hyperinfláciou. Odozvou bolo, že v roku 1996 Ukrajinská centrálna banka nahradila starú menu hrivnou a sľúbila, že ju udrží stabilnú vo vzťahu s dolárom. Hodnota novej meny však klesala, najviac počas krízy ruského rubľa v roku 1998. Rusko aj Ukrajina boli stabilizované na začiatku nového tisícročia. Kapitál tiekol späť, prilákal v časti pomerne vysoké úrokové sadzby. Keď začali zahraničné financie pribúdať, peňažná zásoba rýchlo rástla – s ročným tempom o 35 %. V roku 2006 a 2007 sa rast úverov zastavil v priemere na 73 %. Aktíva začali vyzerať neobyčajne optimisticky, no vysoká inflácia poškodila Ukrajine vývoznú konkurencieschopnosť.

Ukraine_Khata

Po globálnej kríze a kríze v eurozóne trpela Ukrajina suchom (spolu s väčšinou strednej a východnej Európy), čo zapríčinilo silný tlak na hrivnu. Znehodnotená mena bude pre Ukrajinu ekonomickým problémom v krátkodobom horizonte. Asi polovica z jej verejného dlhu je v zahraničných menách. Tak ako hrivna stráca hodnotu, dlhodobé bremeno zadĺženia Ukrajiny stúpa. Ukrajina ukázala ochotu podieľať sa na reformách. Na chvíľu mala pocit, akoby ich ani nepotrebovala: vysoké ceny komodít na začiatku tisícročia podporovali rast. Väčšina vývozu Ukrajiny smerovala do Ruska, do krajiny, ktorej sa darí udržiavať vysokú cenu ropy. Ale Ukrajina bola ťažko zasiahnutá finančnou krízou a cenou ocele. HDP v roku 2009 klesalo o 15 %. V ostatných oblastiach boli reformy polovičné. Napriek tomu vláda splnila svoj cieľ znižiť deficit verejných financií na 2,8 % HDP v roku 2011. Korupcia a rozkrádanie aj na vládnej úrovni sú ďalšie veľké problémy. Minulý týždeň sa prevalila aféra, keď nový ukrajinský premiér oznámil, že počas Janukovyčovej vlády zmizlo 37 miliárd dolárov. V tomto momente má Ukrajina iné problémy, ako zlepšenie hospodárskej situácie, pretože teraz desí všetkých najmä to, že samotné účty sú na spadnutie. Krajina potrebuje v tomto roku asi 25 miliárd dolárov na financovanie svojho veľkého deficitu a na splnenie záväzkov voči zahraničnému veriteľovi. V devízových rezervách je iba 12 miliárd dolárov. Keď kríza na Ukrajine utíchne, hlavným cieľom musí byť riešenie ekonomického zaostávania.

Zdroj: www.economist.com

Obrázky: img3.wikia.nocookie.net, mowapay.cz, tradescotours.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.