„Fast – Food“ v starovekých Pompejach lákal zákazníkov sexi logom  

Maľba sporo odetej morskej nymfy zdobila priečelie starobylého fast foodu v Pompejach.

Predtým, ako Vezuv v roku 79 Pompeje definitívne zničil, bolo sa v nich možné najesť vo fast foode, ktorý záujemcov a okoloidúcich lákal maľbou krásnej sporo odetej morskej nymfy.  

Archeológovia len nedávno počas vykopávok v antickom meste odhalili túto starobylú reštauráciu, známu ako thermopolium. Na tomto mieste sa podávali nápoje a teplé jedlo, pripravené na konzumáciu.

Avšak thermopolium ako také je archeológom už dosť známe. Doteraz v Pompejach objavili už asi 80 takýchto reštaurácií, čo dokazuje, že ľudia starovekých Pompejí si užívali rýchle a jednoduché stravovanie podobne ako dnes. 

Aj keď už  sú podobné štruktúry v Pompejach dosť známe, čím viac sa ich objaví aj s objektmi komerčného či každodenného života, tým viac to výskumníkom pomôže dozvedieť sa o každodennom živote v starovekých Pompejach. Je o tom presvedčená aj Alfonsine Russo, dočasná riaditeľka Archeologického parku v Pompejach, čiže skupiny, ktorá tento výskum viedla.  

Toto konkrétne thermopolium stálo na križovatke uličiek Vicolo delle Nozze d’Argento (Silver Wedding Alley) a Vicolo dei Balconi (Ulica balkónov), ktoré boli vykopané len nedávno. Výkopy sú súčasťou Projektu Veľkolepé Pompeje, ktorý odhaľuje a študuje doteraz len málo preskúmanú oblasť v tomto meste.

Oko archeológov počas výkopov okamžite zaujala maľba na thermopoliu, ktorá zobrazovala slabo odetú morskú vílu. Nymfa je zobrazená na koni s chvostom, ktorý pripomína chvost morského draka. Podľa archeológov vyobrazenie pravdepodobne patrilo k logu reštaurácie.  

Vedľa nymfy sú vyobrazené rastliny a muž pracujúci v kaviarni, čo je pravdepodobne ilustrácia náročného dňa v tomto snack bare.

Archeológovia tiež našli hlinené džbány, známe ako amfory. Tieto amfory vyzerajú rovnako ako tie, ktoré sú zobrazené na ilustrácii v thermopole.  

Tento objav nás, podľa Russo, „dopraví do tých tragických momentov erupcie“.  

Život sa po výbuchu Vezuvu však neskončil. Katastrofa pravdepodobne zabila asi 2000 ľudí, ale nový výskum ukazuje, že zvyšok mesta, tvorený asi 15000 až 20000 obyvateľmi, sa presunul do okolitých miest, vrátane Neapola a Kúm.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65146-ancient-pompeii-fast-food.html

Obrázok: hyperallergic.com/wp-content/uploads/2019/04/Termopolio-Regio-V-4-720×480.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.