Feldherrnhalle (Field Marshals‘ Hall)

Táto majestátna budova bola postavená na poverenie Ľudovíta I. ako pocta bavorským víťazným generálom a ich armádam. Hala bola navrhnutá Friedrichom von Gartnerom a dokončená v roku 1844. Magistra História pozýva spoznať toto miesto o trošku viac. 

pamiatka

Pamiatka je zdobená viacerými sochami. Dve bronzové zobrazujú princa Wreda a grófa Tillyho. Postavy boli ručne vyrezávané Ludwigom von Schwanthalerom. Súsošie v strede sály pribudlo až neskôr, a to v roku 1892 vďaka princovi Regentovi Luitpoldovi. Dielo vytvorené Ferdinantom  von Millerom ml. pripomína nemecko-francúzsku vojnu z rokov 1870-1871. Po bokoch schodiska stoja mramorové levy, ktoré sú výtvorom Wilhelma Ruemanna.

sochy

Hala bola skvelé miesto na príhovor k verejnosti. To využil aj Adolf Hitler, ktorý tam pevne presviedčal obyvateľov Mníchova o svojej predstave dokonalej spoločnosti. Svetoznámy krutý diktátor správne využil situáciu – hladujúce Nemecko, ktoré ešte stále trpelo následkami 1. svetovej vojny, sa bez čakania chytilo prvej možnosti na záchranu situácie, ktorá im bola ponúknutá.

lev

Skôr ako sa Adolf Hitler dostal k úplnej moci nad Nemeckom, Feldherrnhalle bol zaplnený vzbúrencami, ktorí bojovali proti bavorskej polícii. Vzbúrenci boli Hitlerovi stúpenci, ktorí policajtov ohrozili až tak, že sa museli prikloniť k silnej paľbe. Výsledkom boli štyria mŕtvi policajti, šestnásti demonštranti a mnoho zranených. Počas vzbury zatkli aj samotného A. Hitlera a odsúdili ho na trest odňatia slobody. Počas pobytu vo väzení sa pustil do písania známej knihy „Mein Kampf„, kde vysvetľuje svoj politický postoj. A. Hitler mal vo väzení stráviť za spoluúčasť na vzbure 5 rokov, no nakoniec ho po pár mesiacoch pustili na slobodu. 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: schloesser.bayern.de, best-of-munich.com

Obrázky: archív autorky

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.