Ferdiš Juriga – pozostatky na nesprávnom mieste?!

Ferdiš (Ferdinand) Juriga (1874 – 1950) bol slovenským katolíckym kňazom, politikom, publicistom, no v neposlednom rade aj národným buditeľom a predstaviteľom slovenského národného hnutia v Uhorsku na začiatku 20. storočia.

Jeho verejné účinkovanie na poli politickom sa začalo v roku 1902 v Bratislave, v období, kedy sa do popredia dostala mladá generácia slovenských dejateľov, okrem iných tam patril Andrej Hlinka či Milan Hodža.

V roku 1905 bol v stupavskom okrese zvolený za poslanca za stranu Slovenskej ľudovej strany, a následne tiež zasadol do uhorského parlamentu, kde presadzoval slovenské záujmy.

Nebál sa vyjadriť svoj názor, čo mu však prinieslo nemalé problémy. V roku 1906 bol za národnobuditeľské články, ktoré boli publikované v Katolíckych novinách, odsúdený na dva roky väzenia. V roku 1910 bol znovu zvolený za poslanca.

Bol jedným z hlavných účastníkov zasadnutia výboru Slovenskej národnej strany v Turčianskom Sv. Martine, ktoré sa uskutočnilo 30. októbra 1918. Bola na ňom akceptovaná Deklarácia slovenského národa.

Svoje politické ambície sa snažil naďalej rozvíjať a v roku 1929 založil vlastnú politickú stranu, ktorá niesla názov Slovenská strana ľudová. Veľa si od tejto strany sľuboval, avšak tá vo voľbách toho istého roka neuspela. Po neúspešných voľbách ho cirkevná vrchnosť suspendovala a zbavila statusu kňaza.

Zomrel v roku 1950 v Bratislave a bol pochovaný v Karlovej Vsi. Práve v spojitosti s jeho telesnými pozostatkami prebehli rozličné spory. Dôvodom týchto sporov bola skutočnosť, že Matica slovenská v roku 1996 preniesla jeho telesné pozostatky aj s pomníkom na Národný cintorín do Martina. Túto udalosť Matica zrealizovala bez toho, aby na to upozornila Jurigových rodinných príslušníkov.

 

___________

Autor: Rado Hoppej

Zdroj: osobnosti.sk

Obrázok: sk.wikipedia.org/wiki/Ferdi%C5%A1_Juriga#/media/File:Ferdinand_Juriga.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.