Film Eichmann show

Áno, 2. svetová vojna (a vojny vôbec) sú vďačnou témou pre tvorcov. Pohľad z každej možnej perspektívy, všetky možné udalosti a významné osoby. Jednou z nich je aj neslávne známy Adolf Eichmann, muž, ktorý spôsobil smrť tisícov ľudí. Film Eichmann show však nemapuje jeho život, ba ani jeho zatknutie, ale zameriava sa na súdny proces z pohľadu filmových tvorcov, ktorých úlohou bolo sprostredkovanie tohto súdneho procesu televíznym divákom na celom svete.

Snaha nájsť ľudskosť

Tvorcami boli producent Milton Fruchtman (stvárnený Martinom Freemanom) a režisér Leo Hurwitz (jeho postavu hrá Anthony LaPaglia). A práve druhý menovaný si dal za cieľ svojej práce odhaliť v Eichmannovi niečo ľudské, aby ľudia videli, že netvorom sa môže stať úplne každý, a netreba byť preto nijak zvlášť ,,vybavený“. Proces však stále pokračuje, a okrem toho, že tvorcovia sú ohrození na živote, Eichmann sa stále nijak ľudsky neprejavil. A tak začína pomaly vznikať konflikt medzi Leom a Miltonom, ktorý môže ohroziť ich celú prácu na tomto projekte…

Hraný dokument

The Eichmann Show je hraný film, ktorý je však v niektorých scénach doplnený skutočnými zábermi z tohto súdneho procesu, resp. výpoveďami preživších svedkov, klamstvami Adolfa Eichmanna a skvelou scénou, kde žalobca donúti obžalovaného priznať svoj podiel viny na holokauste. Ako som napísal v predchádzajúcej vete, Eichmann sa snažil obhajovať rôznymi klamstvami a úskokmi, avšak spravodlivému trestu smrti sa nevyhol. Celý film je vyvážený scénami zo zákulisia natáčania procesu a samotným procesom. Čo osobne veľmi kvitujem je to, že vo filme bol zároveň vyobrazený dopad natáčania filmu na jeho samotných tvorcov. Martin Freeman snáď ani nevie zahrať zle, a rovnako skvelo mu sekunduje Anthony LaPaglia (u nás známy zo seriálu Bez Stopy). A hlavne, všetko pôsobí uveriteľne, skutoční tvorcovia sa vyhli citovému vydieraniu a pátosu, a skôr vsadili na autentickosť.

V konečnom dôsledku tak vytvorili film, ktorý mapuje nie až tak známu oblasť dejín, takže dokáže zároveň poučiť, a rovnako nás aj udržať v napätí. Odporúčam všetkým.


____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/kPrwLuvO3PQ/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.