Film Iluzionista

Viedeň, história, mágia a romantika. Zaujímavá kombinácia, ktorá zaujala aj filmových tvorcov, čoho výsledkom je Iluzionista (2006). Film, ktorý vznikol v americko-českej koprodukcii sa dočkal  relatívne hviezdneho obsadenia, a tak zaujal nejedného filmového fajnšmekra.

Iluzionista vs. Panovník

Iluzionista Eisenheim sa stáva v cisárskej Viedni čím ďalej tým viac populárny. Svojim kúzelníckym umením dokáže očariť davy ľudí, a tak sa stane známym aj na panovníckom dvore. Samotný princ Leopold sa rozhodne so svojou snúbenicou Sofiou navštíviť jeho vystúpenie. Sofia však s údivom zistí, že iluzionistu pozná zo svojej minulosti. Vytvorí sa medzi nimi silné puto a rozhodnú sa spoločne ujsť. Šťastie tajných milencov ale netrvá dlho a Sofiu nájdu zavraždenú. Eisenheim sa napriek varovaniu policajného vyšetrovateľa snaží dokázať, že za jej smrť môže Leopold. Ten však tiež nezaháľa. Okolo kúzelníka sa stále viac a viac sťahuje slučka.

Historická rozprávka

Za jeden z najväčších kladov filmu jednoznačne považujem jeho magickú, takmer až rozprávkovú atmosféru. To je len dobre, nakoľko danému príbehu takáto nálada prospieva. Obdobie cisárskej Viedne je zobrazené dostatočne dôveryhodne, či sa už jedná o vzťahy v rámci monarchie, práva jednotlivých členov panovníckej rodiny, alebo aj ich správanie. K tomuto faktu určite prispieva aj technická stránka filmu- kostýmy, výprava. K hereckým výkonom sa dá taktiež vyjadriť len v pozitívnom duchu, hlavne Edward Norton dokazuje, že stále patrí medzi nie dostatočne docenených mužov Hollywoodu. Veľmi zaujímavé sú aj scény, v ktorých hlavný hrdina predvádza svoje kúzla a triky, aj keď sa tvorcom podarilo trochu zabŕdnuť do mysterióznejších vôd. Všetko je však stále v „rozprávkovom“ duchu, a tak si myslím, že tento fakt nikto neprijme negatívne. Ako som už spomínal, v konečnom dôsledku sa naozaj jedná o takmer až rozprávkový príbeh ideálny na spríjemnenie dňa, návrat do histórie, alebo ak chcete, jednoducho pri ňom môžete nachvíľu uniknúť od hektickosti a násilnosti dnešnej doby, ktorá sa už stihla dostať aj do mnohých filmov. To, že je Iluzionista v tomto smere výnimkou, je ďalšie veľké pozitívum.

___________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-u6Gwo36uSs0/WdV1vzHLDvI/AAAAAAAAT7Q/6MBgs-QbCd8Ihi8xE2kSHrJVMWYYKiziACLcBGAs/s1600/The%2BIllusionist%2B1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.