Film, ktorý hovorí o ceste k studenej vojne

Po druhej svetovej vojne mnohí očakávali, že vo svete nastane konečne mier. Tomu nasvedčovali aj niektoré prejavy predstaviteľov bojujúcich štátov. Nakoniec sa ukázalo, že vytúžený pokoj vo svete nebude. Medzi spojencami USA a ZSSR sa rozbehlo napätie, ktoré zvykneme nazývať aj studená vojna. Jej začiatok a prvé roky rozobral francúzsky režisér Emilie Lançon vo svojom dvojdielnom dokumentárnom filme 1945-1953, de la Guerre Mondiale à la Guerre Froide (2017), známom aj pod českými názvami Od světové války k té studené alebo 1945 – 1953: Cesta ke studené válce.

Spomínané napätie začalo ešte pred úplným koncom vojny, čo ilustruje napr. Varšavské povstanie. To zorganizovala exilová poľská vláda v Londýne. Vedenie Červenej armády sa ale zastavilo pri Varšave a odmietlo povstalcom pomôcť. Navyše, Stalin zakázal využiť západným spojencom letiská v oblasti, ktoré okupovala ČA. Povojnovú budúcnosť mala riešiť konferencia v Jalte, no napriek dohodám sa pár rokov po vojne Európa rozdelila pomyselnou železnou oponou na komunistickú a nekomunistickú časť.

Keďže problematika studenej vojny je dosť zložitá, v prvom rade chválim dokumentaristu, že film je dvojdielny. Prvý diel sa venuje najdôležitejšej udalosti ohľadom začiatku studenej vojny – Jaltskej konferencii. Informačným zdrojom sú hlavne osobné denníky diplomatov. Nechýba množstvo zaujímavých info a podobne ako v dvojke aj dramatické rekonštrukcie.

Druhý diel si berie na paškál Rooseveltovho nástupcu H. Trumana. Jedným z hlavných zdrojov informácií sú tentokrát Trumanové memoáre. Dozviete sa, ako sa po Postupimskej konferencii naplno začalo rozbiehať nepriateľstvo ZSSR a USA, a ako začal H. Truman čeliť Stalinovi, no taktiež aj o začiatku kórejskej vojny. Okrem toho sa autor pozrie na negatívnu vec – spoluprácu bývalých nacistov s CIA.

Kvôli množstvu zaujímavých info a celkovému spracovaniu hodnotím tento dokument ako jeden z najlepších, aký som za posledné obdobie videl. Pomerne zložitú historickú tému sa tu podarilo vysvetliť prijateľným spôsobom. Preto ho odporúčam aj vám.

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: eurasiaprospective.files.wordpress.com/2015/08/caricature-crise-cuba.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.