Film, ktorý rozpráva o sledovaní nacistických generálov

Činnosť spojeneckých špeciálnych síl (nazývaných Púštne krysy alebo Hanební parchanti) patria medzi málo známe témy ohľadom druhej svetovej vojny. Napriek tomu si zaslúžia, aby sa o nich vedelo viac. Americký režisér Jean-Christoph Caron sa vo svojom dokumentárnom filme Stalking Hitler’s Generals (známom aj pod českými názvami Sledování Hitlerových generálů a Lov na Hitlerovy generály) z roku 2011 rozhodol bližšie pozrieť na dve takéto akcie, a teda pokusy o zajatie alebo zabitie generálov Rommela a Kreipeho (nemeckého veliteľa Kréty).  

Okrem riadneho boja boli dôležitou súčasťou vojny zvláštne jednotky, ktoré mali bojovať tzv. neštandardnými metódami. Za nepriateľskými líniami vykonávali sabotáže, atentáty, prípadne únosy a zajatia dôležitých nemeckých predstaviteľov. Bohužiaľ, často sa to skončilo neúspešne.

Dej filmu je pomerne jednoduchý, tímy odborníkov sa vydajú do Líbye a na Krétu, kde sa snažia odhaliť presný postup daných akcií. To dopĺňajú dramatické rekonštrukcie. Vďaka celkovému strihu je divák držaný v napätí, vďaka čomu je takmer isté, že ho pozrie až do úplného konca. Navyše, v prvej polovici odborníci určité skutočnosti uvádzajú na pravú mieru, keďže oficiálna správa o priebehu akcie veľmi nesedí so skutočnosťou. Zajatie generála Kreipeho zas prekvapí jedného z odborníkov Dereka Campbella, ktorý istý čas slúžil v americkej jednotke Rangerov.

Záver: Ide o nesmierne vydarený dokument. Vynikajúco spracovaný, zaujímavá téma. Určite sa bude páčiť aj vám.

______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: autentic-distribution.com/images//Erwin_Rommel-w560-h320-cut.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.