Film Merlin

Dejiny sú plné panovníkov, ktorí sa navždy zapísali do našich pamätí. No snáď žiaden z nich nie je opradený toľkými legendami ako kráľ Artuš. Ten sa dočkal viacerých filmových spracovaní (rôznej kvality), ale medzi moje najobľúbenejšie patrí televízna verzia z roku 1998. Príbeh je prerozprávaný z pohľadu Artušovho poradcu, z pohľadu čarodejníka. Nech sa páči, predstavujem film Merlin

História a fantázia

Ranný stredovek, kráľovstvo na Ostrovoch je zmietané občianskou vojnou, a zároveň bojom medzi starou vierou a novo nastupujúcim kresťanstvom. Do tohto konfliktu ľudí sa však rozhodnú zapojiť aj mystické postavy, čarodejnícke sestry. Stvoria kúzelníka Merlina, ktorého úlohou je bojovať práve proti kresťanstvu. Situácia sa ale radikálne zmení, a tak sa Merlin stane priamym svedkom a účastníkom veľkých historických udalostí.

Reálny fantasy film

Zrejme každému je jasné, že film o čarodejníkovi Merlinovi bude obsahovať aj nejaké fantasy prvky. Pár kúziel a starý pohanský svet plný mysticizmu v konfrontácii s novým náboženstvom- kresťanstvom. Paradoxom však je, že aj napriek prítomnosti týchto povier, čarov a mýtických bytostí je film Merlin historicky zaujímavejší ako iné diela, ktoré sa silou mocou snažia byť čo najreálnejšie. Boj medzi pohanstvom a kresťanstvom bol typický takmer pre celú Európu po veľmi dlhé obdobie. Rovnako tak aj občianske vojny a boje o trón. Film Merlin zobrazuje oboje. A to bez nejakých príkras. Pravdou je, že legendy o kráľovi Artušovi sú v tomto smere silným zázemím pre takýto príbeh. Zostáva ale obdivuhodné, že sa tvorcovia snažili legendu čo najviac prispôsobiť historickej realite (v smeroch, v ktorých sa to dalo). Čo sa týka filmovej stránky, tak tu sa tvorcovia tiež predviedli v tom najlepšom možnom svetle. Cena Emmy za najlepšie kostýmy alebo 4 nominácie na Zlaté glóbusy hovoria jasnou rečou. Tieto nominácie a ocenenie majú o to väčšiu hodnotu, že sa jedná o televízny film, ktoré majú o dosť menšie rozpočty oproti kasovým trhákom premietaným v kinách.

Ak teda hľadáte zaujímavé spracovanie fantasy príbehu, alebo veľmi realistické prevedenie doby kráľa Artuša, Merlin by mal byť pre vás prvou voľbou.

______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: nypdecider.files.wordpress.com/2018/02/merlin-isabella-sam-miranda.jpg?quality=90&strip=all&strip=all

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.