Film Mier podľa Mníchovskej dohody

Dnes by som znova rád predstavil jeden unikátny dokument. Ide o starší britský film True Stories: Peace in Our Time? (česky Mír podle Mnichovské dohody) z roku 1988.

Mníchovská dohoda bola jednou z najtemnejších etáp v československej histórii. Bola prijatá v roku 1938 na konferencii v Mníchove. Československý štát nielenže prišiel o veľkú časť územia (samotnou dohodou, ale aj Viedenskou arbitrážou, ktorá na ňu nadväzovala), navyše znamenala koniec demokracie v ČSR na dlhú dobu.

Na úvod musím poznamenať, že z tohto filmu som mal tak trochu obavy. Jeho dĺžka je 1:39. No tie sa našťastie nenaplnili. Sú tu zaznamenané všetky udalosti, ktoré predchádzali samotnej dohode a podrobne je tu vysvetlené aj (často až nie príliš čestné) jednanie dôležitých protagonistov,  hlavne vtedajšieho premiéra A. N. Chamberlaina, ale aj Josepha P. Kennedyho – vtedajšieho ,,germanofilsky“ ladeného amerického veľvyslanca vo Veľkej Británii. Samozrejme, celkovo voči nim vyznieva veľmi kriticky.

Ako to už býva, keďže je to starší dokument, tak tvorcovia oslovili aj niekoľkých bezprostredných pamätníkov týchto udalosti.

True Stories: Peace in Our Time je asi najlepším filmom ohľadom Mníchovskej dohody. Čiže, koho zaujíma táto oblasť dejín a chce poznať aj všetky súvislosti s tým súvisiace, tak určite by si ho mal pozrieť.

____________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: 67d860664f4b00793cde-967809c7cbb0f14b111df13fc72409e5.ssl.cf3.rackcdn.com/

fiona/editionfilm/thumb/940c6aec-9709-4ab8-afcc-12d4e51529dc.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.