Film Nedodržaný sľub

Hrôzy holokaustu sa počas druhej svetovej vojny nevyhli ani Slovensku. Aj mnoho Židov od nás skončilo v nacistických koncentračných a vyhladzovacích táboroch. Osud židovského futbalistu Martina Friedmanna bol zobrazený v česko-slovensko-americkom filme Jiřího Chlumského s názvom Nedodržaný sľub (2009).

Martin Friedman (neskorším menom Martin Petráška) pochádzal z Bánoviec nad Bebravou, kde taktiež pôsobil ako farár prezident vojnového slovenského štátu Jozef Tiso. Odmalička oplýval futbalovým talentom. Kvôli snahe o pokojnejší život sa prihlásil do tábora v Seredi, keď sa dozvedel, že Fred Mahler hľadá ľudí do futbalového mužstva v tábore. Potom mu hrozila deportácia, no vďaka sérii náhod sa mu podarilo z nej vyviaznuť. Neskôr sa pridal k partizánom a úplne na konci vojny zistil, že jeho rodný dom je už pridelený niekomu inému. O svojich zážitkoch napísal v roku 1995 knihu, ktorá sa stala základom pre tento film. (zdroj: zivot.sk/clanok/893/pred-smrtou-v-koncentraku-ho-zachranila-nahoda)

Tvorcom Nedodržaného sľubu sa podarilo zrozumiteľným spôsobom zobraziť všetky okamžiky jeho života. Trochu som sa toho bál, keďže v priebehu pár rokov hlavný hrdina toho zažil skutočne veľa (zberný tábor v Seredi, úkryt v sanatóriu, pobyt v kláštore, pobyt medzi partizánmi, návrat do Bánoviec). No divák sa v jeho príbehu nestratí. Je tu pekne zachytená atmosféra vo vtedajšej spoločnosti, a to hlavne všadeprítomný antisemitizmus, arizácia (vďaka ktorej sa k židovským podnikom dostali totálne neschopní ľudia) a podobne. Taktiež musím pochváliť aj herecké výkony – režisérovi Jiřímu Chlumskému sa podarilo do jednotlivých rolí vybrať fakt správnych ľudí.

Dovolím si povedať, že Nedodržaný sľub je jedným z najlepších filmov na tému holokaustu, na ktorom sa podieľali aj ľudia z Českej republiky a Slovenska. Ak ste ho ešte nevideli, určite by ste to mali napraviť.

P.S.: Tento film získal v Los Angeles hlavnú cenu na Jewish Film Festival.


___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: thumbs.uloz.to/3/n/C/x3nCUWX8.640×360.3.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.