Film o Aribertovi Heimovi (doktorovi z Mauthausenu, ktorý prepožičal svoju dušu diablovi)

Najznámejším nacistickým doktorom je asi Jozef Mengele. Žiaľ, nebol jediným lekárom, ktorý sa počas druhej svetovej vojny spreneveril svojmu poslaniu. Jedným z takých bol aj Rakúšan Aribert Heim. Francúzsky režisér Angèle Berland o ňom v roku 2018 natočil dokumentárny film Aribert Heim, médecin du camp de Mauthausen. Ten mal v českej distribúcii názov Aribert Heim: Doktor Smrť z Mauthausenu.

Sieť koncentračných táborov Mauthausen bola zriadená na území dnešného Rakúska pri meste Linz. Slúžili hlavne na väznenie politických nepriateľov ríše. Väzni tam boli týraní ťažkou prácou. Známe sú napr. tamojšie schody smrti pri kameňolome, kde museli ručne nosiť vyťažený kameň. Ďalším zo zdrojov ich týrania boli sadistické lekárske experimenty. Aribert Heim patril medzi lekárov SS, ktorí sa na nich podieľali. V tábore síce pôsobil krátko, no jeho kruté experimenty si preživší zapamätali na celý život.

Hneď na úvod musím autora pochváliť za výber témy (veľa ľudí Ariberta Heima nepozná). Taktiež celkové spracovanie je viac než vydarené. Striedajú sa dramatické rekonštrukcie, dobové zábery a výpovede odborníkov. Faktografické informácie idú pekne za sebou – narodenie, štúdium na lekárskej akadémii, vstup medzi SS, pôsobenie v tábore, vyvlečenie sa z trestu, snaha o útek a nakoniec smrť v Egypte. Všetko je zrozumiteľne vysvetlené a nič nebolo vynechané.

Niekedy sa zdá, že o druhej svetovej vojne bolo už všetko povedané a nové filmy len opakujú to, čo už vieme. No aj tento dokument je dôkazom, že stále je čo objavovať.

Príbeh Ariberta Heima by pokojne mohol byť spracovaný aj formou klasického dramatického filmu.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: cdn.theatlantic.com/assets/media/img/mt/2014/03/RudigerFather-1/lead_720_405.jpg?mod=1533691644

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.