Film o generálovi poľnom maršalovi Erwinovi Rommelovi

Aj keď je druhá svetová vojna obľúbenou témou režisérov, hrané životopisné filmy o významných protagonistoch z toho obdobia trochu absentujú. Jeden taký ale vznikol v roku 2012 v nemecko-rakúsko-francúzskej koprodukcii. Nemecký režisér Nikolaus Stein von Kamienski si zobral na paškál známeho nemeckého poľného maršala Erwina Rommela v snímku s názvom Rommel (vo francúzskej distribúcii mal názov Rommel, le stratège du 3ème Reich).

Spomínaný poľný maršal sa narodil v roku 1891 v meste Heidenheim. Preslávil sa hlavne úspechmi na africkom fronte ako veliteľ nemeckých síl Afrikakorps. Jeho schopnosti oceňovali aj jeho protivníci. Známy bol pod prezývkou ,,Púštna líška“. Neskôr pomáhal budovať Atlantický val vo Francúzsku, ktorý mal zabrániť vylodeniu anglo-amerických spojencov. Okrem toho bol známy tým, že sa nedopúšťal typických nacistických zločinov – napr. vo vojne v Afrike sa nediali hromadné popravy zajatcov a podobné veci ako v ZSSR.  Zomrel kvôli spojeniu s ľuďmi okolo atentátu na Adolfa Hitlera v roku 1944.

Aj keď film je dlhý a trvá takmer dve hodiny, zachytáva iba Rommelovu etapu života tesne pred vylodením a počas vylodenia v Normandii. Velí Atlantickému valu, postupne si však uvedomuje nereálnosť celého boja proti západným spojencom. Spolupracuje s ľuďmi, ktorí pripravujú odstránenie Hitlera. Ten prežije a keď sa dozvie o jeho zapojení (aj keď nepriamom), je Rommel donútený vziať si život.

Režisérovi sa podarilo zachytiť jeho rozporuplnú osobnosť – oddaný vojak Nemecka, ktorý odmieta vykonávať zločiny. Uvedomuje si skutočný stav armády, verí však že Hitlera dokáže presvedčiť racionálnymi argumentami a podobne.

Aj keď ide o TV film, je to nesmierne vydarené dielo. Určite ho musíte vidieť.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/KCSNEuVvKc0/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.