Film o katastrofe v ruskej oblasti Tunguzska

Tunguzská katastrofa (alebo tunguzská udalosť) je nepochybne jednou z najväčších záhad 20. storočia. Viacero ľudí sa ju snažilo vysvetliť, no do dnešnej doby nikto neprišiel s riešením, ktoré by bolo širokou verejnosťou akceptované. Na túto tému natočil v roku 2008 nemecký režisér Christoph Schuch dokumentárny film Das Rätsel von Tunguska (českí či slovenskí diváci ho mohli vidieť pod názvom Tunguzský meteorit).

Daná katastrofa sa odohrala v roku 1908 v ruskej oblasti Tunguska. Kvôli výbuchu neznámeho telesa na ploche približne 200 km boli  poškodené stromy, pričom tlakovú vlnu bolo cítiť približne 300 km od epicentra. Dokonca aj v mestách ako Londýn bolo možne vďaka tej žiare čítať večer na ulici noviny. Do dnešných dní je mnoho teórii o tom, čo sa presne stalo.

Film, o ktorom je reč, sa snaží všetky teórie rozobrať. Zaoberá sa aj serióznymi vysvetleniami (výbuch meteoritu, mimoriadne uvoľnenie sopečných plynov), ale spomínajú sa aj pomerne uletené alternatívy, ako napríklad havária mimozemskej lode, pokusy Nikolu Tesly a podobne. V závere postupne ostatnú dve najpravdepodobnejšie. Taktiež sa spolu s výskumníkmi vydáme do danej oblasti a pozrieme sa aj na simulácie za pomoci moderných počítačov. Nebudú chýbať ani zaujímavé informácie o histórii výskumu tejto udalosti, plus výpoveď potomka očitého svedka.

Das Rätsel von Tunguska je nepochybne jeden z najlepších dokumentov na tú tému. Určite ho ocení každý milovník histórie a historických záhad.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/sfg2baok4to/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.