Film o nacistovi Karlovi Plagge, ktorý zachránil Židov

Dnes by sme vám opäť radi predstavili film z kategórie „unikátny“. Kanadská režisérka Ric Esther Bienstocková zachytila v roku 2019 vo svojom snímku príbeh zabudnutého hrdinu menom Karl Plagge, záchrancu Židov z Vilniusu. Jeho názov je The Good Nazi (v českej distribúcii dostal pomenovanie Nacista, který zachránil Židy: Karl Plagge).

„V príbehu, ktorý pripomína slávny snímok Schindlerov zoznam, zamestnal major Karl Plagge 1240 litovských Židov, mužov, ženy i deti, a podarilo sa mu mnohých z nich zachrániť pred úplnou likvidáciou.“  

Karl Plagge sa narodil v nemeckom Darmstadte v roku 1897.  Počas prvej svetovej vojny padol do britského zajatia. Do nemeckej NSDAP vstúpil v roku 1931. V roku 1940 sa dostáva do Vilniusu, kde je svedkom masakrov Židov. Rozhodol sa, že im pomôže. Zriadil tam tábor HKP. Židovskí robotníci v ňom opravovali nemecké autá a bývali tam spolu s rodinami. Časť z nich sa dočkala konca vojny.

Hneď na úvod treba upozorniť, že tento film sa nevenuje len samotnej postave Karla Plaggeho. Okrem neho sa spolu s odborníkmi a pamätníkmi vrátime do spomínaného tábora. Jeho budovy v súčasnosti slúžia ako byty. Taktiež s nimi odhalíme stopy po hrôzach, ktoré sa tam diali (hromadné popravy a podobne), a po úkrytoch väzňov. Zábery zo súčasnosti sa striedajú s dramatickými rekonštrukciami. Celkové spracovanie je síce obstojne zvládnuté, no rekonštrukcie mohli mať väčší priestor.

Dokument Ric Esther Bienstockovej treba v každom prípade oceniť. Stále existuje mnoho neznámych hrdinov a ich pripomínanie (aj takouto formou) je dôležité.

P.S.: Snáď sa jedného dňa nájde nejaký dobrák, ktorý o tomto „dobrom nacistovi“ natočí aj klasický celovečerný film.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: brattlefilm.org/brattle/wp-content/uploads/2019/05/good-nazi-2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.