Film o prvom nálete vzducholode Zeppelin

Napriek tomu, že prvá svetová vojna je oblasťou, ktorá sa u dokumentaristov drží v úzadí, točia sa filmy aj o nej. Tak napríklad v roku 2007 vznikol pod hlavičkou BBC film Zeppelin: The First Blitz (česky: První nálet).

Ako iste vieme, už v prvej svetovej vojne sa objavili mimoriadne ničivé zbrane, ktoré ľudia predtým nepoznali. Boli nimi napr. bojové plyny a patrilo medzi ne aj bombardovanie. Na konci vojny už existovali prvé strategické bombardéry, no v začiatkoch sa k tomu používali vzducholode.

Hlavným obsahom daného dokumentu sú prvé skúsenosti Veľkej Británie s bombardovaním na začiatku prvej svetovej vojny. Vo svojej dobe to bol nepochybne veľký šok, keďže jeho obeťami sa stávali civilisti. Problémom bola taktiež veľmi slabá protivzdušná obrana – tá v tej dobe takmer neexistovala. Samozrejmosťou bude množstvo dobových záberov, výpovedí pamätníkov a podobne. Pred samotným záverom sa dozviete aj to, ako si nakoniec Briti poradili s bombardovaním.

Keďže filmu nechýba kvalitné spracovanie, rozoberá menej známu, ale zaujímavú tému, ktorá Vás určite upúta a nebudete sklamaní.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: londonairshipraids1915.co.uk/zeppelingondola.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.