Film o rumunskom komunistickom diktátorovi

Dnes chce Magistra História zoznámiť svojich čitateľov s ďalším zaujímavým dokumentom, britským TV filmom z roku 2002, ktorý má názov Král komunismu: Okázalost a pompa Nikolae Ceauşescu (originálny názov Ceausescu: The King of Communism).

Z výpovedí pamätníkov a dobových záberov spoznáte príbeh rumunského komunistického diktátora Nikola Ceauşesca. Ten uchvátil moc v roku 1967 a udržal si ju až do roku 1989, kedy bol za dramatických okolnosti zastrelený spolu s manželkou.

Ako bolo povedané na začiatku filmu, jeho režim patril medzi najexotickejšie režimy Európy. Budoval silný kult osobnosti, no stával aj na silnom nacionalizme, čo nebolo medzi komunistickými funkcionármi zvykom. Taktiež sa snažil o vlastnú politiku – v rámci možností nezávislú na vtedajšom ZSSR. Na konci 80-tych rokov sa z jeho kultu stala fraška a krajina začala trpieť katastrofálnou hospodárskou situáciou, čo vyvrcholilo jeho pádom.

Film je celkom kvalitne spracovaný, chýbali mi však informácie o politikových začiatkoch – ako sa dostal k strane, čo robil počas vojny a podobne. Čiže, ak máte radi príslušnú oblasť dejín (dejiny 20. storočia), oplatí sa pozrieť. Ale ak chcete hlbšie pochopiť jeho príbeh, treba si toho pozrieť (naštudovať) viac.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa 

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Nicolae_Ceausescu.jpg/230px-Nicolae_Ceausescu.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.