Film o stratených súperoch Egypta

Starý Egypt patrí medzi pomerne dobré zmapované oblasti dejín, ale aj v tejto súvislosti sa môžu objaviť nové fakty. O jednom z nich hovorí dokumentárny film z roku 2010 s názvom Egypt’s Lost Rival, známy aj pod českými titulmi Zmizelý konkurent Egypta či Egypt a zmizelý konkurent.

Územie dnešného Egypta bolo osídlené už počas neolitu. Neskôr (3000 p.n.l.) sa sformovali dve útvary – Horný a Dolný Egypt. Tie podľa mýtov zjednotil faraón Meni do jedného kráľovstva.  V súčasnosti sa egyptské dejiny delia na tri základné obdobia – Stará ríša, Stredná ríša, Nová ríša. Vo svojej dobe to bola jedna z najmocnejších civilizácii. No na území dnešnej Sýrie vzniklo približne v roku 3300 p.n.l. mesto Qatna. Tamojšia civilizácia bola veľkým súperom Egypta. Po jej zničení sa jej meno vytratilo z dejín.

V tomto filme navštívime spolu s archeológmi sýrske nálezisko Qatny. Budeme svedkami niekoľkých vzrušujúcich objavov a dozvieme sa mnoho informácii o tomto vyše 3000 rokov zabudnutom meste. Napríklad aj o tom, ako bolo prvýkrát objavené, ako si až neskôr odborníci uvedomili jeho hodnotu a kto ho na konci zničil. Všetko to doplnia informácie od rôznych odborníkov a dramatické rekonštrukcie.

Pochváliť musím aj celkove spracovanie – všetky informácie sú podávané pútavou, divácky príťažlivou formou.

Myslím si, že ak máte radi starovek, starý Egypt a podobne, určite Vás tento dokument zaujme.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: sk.wikipedia.org/wiki/Egyptsk%C3%A9_pyram%C3%ADdy#/media/File:All_Gizah_Pyramids.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.