Film Operácia Anthropoid

Dnes si predstavíme jeden z najvýznamnejších filmárskych počinov ohľadom česko-slovenskej vojnovej histórie, ktorý sa zrealizoval v roku 2016. Nebude ním nič iné ako britsko/česko/francúzsky film Operácia Anthropoid (originálny názov Anthropoid).

anthropoid

Na úvod spomeniem, že som mal isté obavy, ako sa pánom filmárom podarí tento príbeh zvládnuť  (a nakoľko sa bude pridržať skutočnosti). Dovolím si tvrdiť, že sa im to podarilo zvládnuť  bravúrne.

Je tu skvele zobrazená atmosféra protektorátnej Prahy a aj scenár sa viac-menej drží skutočnosti – zoskok do protektorátu, nadviazanie kontaktu s odbojom, nesúhlas odboja s atentátom, atentát, záverečná prestrelka. Herci svoje roly zvládajú viac než na výbornú a taktiež chválim snahu ukázať ich ľudskú stránku. Nechýba odvaha, no v mnohých scénach musia premáhať svoj strach. Samotné scény sú taktiež skvelo zvládnuté (obzvlášť výsluch spolupracovníkov atentátnikov na Gestape a prestrelka v Chráme Cyrila a Metoda).

Výhrada by bola asi len k tomu, že celý film je po anglicky. Chápem, že to točil britský režisér, aj mnoho hercov je z anglicky hovoriacich krajín (Cillian Murphy – známy napr. s filmu Počiatok, Jamie Dornan – známy z 50 odtieňov sivej), no aspoň pre českých a slovenských divákov to mohli okamžite nadabovať. Česi, ktorí v protektoráte rozprávajú po anglicky, pôsobia trochu neautenticky. Na druhej strane to môžeme považovať aj za plus, keďže ide o peknú propagáciu príbehu Jána Kubiša, Jozefa Gabčíka a ostatných u zahraničných divákov.

Záver bude jednoznačný: Pokiaľ ste tento film ešte nevideli, určite si ho pozrite. Je jeden z najlepších, čo sa týka 2. svetovej vojny.

P.S.: Pevne verím a dúfam, že niekedy v budúcnosti vznikne viac podobných diel, keďže v protektoráte a aj v Slovenskom štáte sa udialo veľa vecí, čo by stáli za sfilmovanie. Zaujímavý je napríklad príbeh Troch kráľov alebo aj samotné SNP. Uvidíme, necháme sa prekvapiť. 

_______________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: reeltimedublin.files.wordpress.com/2016/09/new-poster-anthropoid.jpg?w=470

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.