Film Zajatci SS

Našim nedeľným filmovým tipom bude nemecký dvojdielny dokument s názvom Zajatci SS (originálny názov Wir Geiseln der SS ) z roku 2015. Aj keď na internete pri ňom nájdete označenie dokumentárny/vojnový, osobne by som ho skôr zaradil do žánru „dokudráma“.

Ide o skutočný príbeh tzv. ,,prominentných väzňov“ z tábora Dachau, a teda ľudí ako Fey von Hassell Pirzio-Biroliová (jej otec bol v styku s ľuďmi, čo  sa zúčastnil atentátu na Hitlera), Ingeborg Schröder s deťmi (jej manžel, vojenský kaplán v sovietskom zajatí, ktorý vyzýval na ukončenie vojny), Kurt von Schuschnigg  (predvojnový rakúsky kancelár) s rodinou, taliansky partizán Sante Garibaldi (vnuk slávneho Giuseppeho Garibaldiho) a ďalší. Nemci s nimi mali špeciálne plány, preto s nimi zaobchádzali relatívne dobre. Ako sa blížil koniec vojny, stráže SS nevedeli, čo s nimi.

S obavami o svoje životy absolvovali strastiplnú cestu cez Alpy (Brennerský priesmyk) až do Niederdorfu v Taliansku. Blýskať na lepšie časy sa začalo, keď mesto obsadili nemeckí vojaci, ktorí zajali stráže SS, no úplná sloboda prišla, keď do mesta vstúpila americká armáda.

Celkovo na filme oceňujem skvelo zvládnuté a vynikajúco zahrane scény, vďaka čomu môže divák prežiť tento dramatický príbeh úplne autenticky.

Za mňa je to jednoznačne jeden z  najlepších filmov, aké som videl, a určite zaujme aj vás.


_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: gebrueder-beetz.de/wp-content/uploads/2013/11/Wir-waren-Geiseln-Teil-1-Bild-5.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.