Film Železný kríž

Česká televízia je nepochybne známa kvalitnými programami vlastnej výroby, no tiež ponukou zaujímavých zahraničných filmov (či už dokumentárnych alebo klasických). Jedným z takých bol aj snímok režiséra Sama Peckinpaha, koprodukčný britsko-nemecký film Železný kríž (originálne názvy: Cross of Iron, Steiner – Das Eiserne Kreuz) z roku 1977. 

zelezny kriz

Jeho hlavným motívom je konflikt dvoch nemeckých dôstojníkov zasadený do obdobia 2. svetovej vojny, keď Červená armáda uštedruje Nemcom ťažké porážky. Na bojisko príde nový kapitán Stránsky – pruský dôstojník snažiaci sa získať Železný kríž. Ten sa postupne dostane do konfliktu so starým seržantom Steinerom, ktorého hlavným cieľom je prežiť. Zdrojom ich nevraživosti je Stránskeho snaha dostať spomínané vyznamenanie za každú cenu. Nakoniec, pri záverečnej scéne, kedy jednotka vedie ústupové boje, dokáže, že si dané vyznamenanie skutočne nezaslúži.

Celkovo na filme oceňujem hlavne bojové scény. S ohľadom na rok výroby sa ich podarilo natočiť naozaj dokonale, aj keď sa režisér Sam Peckinpah neskôr dostal do finančných problémov. Chybou bol pomerne plytký dej. Konflikt hlavných postáv mohol byť vykreslený o čosi hlbšie a prepracovanejšie.

Záver: Železný kríž určite stojí minimálne za jedno pozretie, ale patrí do skupiny filmov, z ktorých sa dalo vyťažiť viac (pri lepšom scenári).

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: independentcinemaoffice.org.uk/pictures/film/5/5/3/.5532/

~EDGneiHW/Cross_of_Iron_04.JPG

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.